Başkent'in kapılarına görkemli açılış

Büyükşehir Belediyesi'nce Ankara'nın beş girişinde yapılan devasa sembol kapılar, havai fişek gösterisi ve Göğebakan konseriyle açıldı

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Büyükşehir Belediyesi'nin, Başkent'in 5 girişi olan Eskişehir, Esenboğa, Samsun, Konya ve İstanbul Yolu'nda yapımını tamamladığı devasa sembol kapıların açılışı gerçekleştirildi. Havai fişek gösterisi ve Murat Göğebakan konserinin yer aldığı açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Başkentimizin hafızalara kazınmış sembollerine bugün yeni beş adedini birden, bir arada hediye ediyoruz ve beş muhteşem kapıyı bugün birlikte açıyoruz" dedi. Kapıların Ankara'nın yeni sembolleri olacağını kaydeden Gökçek, "Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyor, yani tarihimizi yansıtıyor. Bezemelerdeki ve süslemelerdeki işlemeler Anadolu'da yaşamış medeniyetlerin, Selçuklu'nun, Osmanlı'nın günümüze ulaşmış kültür miraslarıdır. Bu miras, modern imalat tekniği olan çeliğin üzerine yeniden işlenerek Selçuklu ve Osmanlı izleri ağırlıklı olacak şekilde uygulanmıştır" diye konuştu.

Firuze kullanıldı
Gökçek, kapıların dış kaplamalarının doğal taş, kurşun, alüminyum, cam, çini süslemelerinden oluştuğunu, doğal taş olarak İstanbul giriş kapısında traverten, diğer dört kapıda ise Nevşehir firuze taşı kullanıldığını, kapıların özel aydınlatma sistemi ile aydınlatıldığını dile getirdi. Konya Yolu'ndaki sembol kapının açılışı, tören alanındaki kumanda masasından yapıldı. Havai fişek gösterisinin ardından sanatçı Murat Göğebakan da konser verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'in kapılarına görkemli açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN