Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karsız toprakların ilk kardelenleri açtı

Hacettepe Üniversitesi Teknokenti'nde kurulan laboratuvarda, kar yağmayan topraklarda kuraklığa dayanıklı şekilde ilk kez üretim denemesi yapılan kardelenler baharla çiçek açtı

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Teknokenti bünyesinde kurulan Tohum Araştırmaları Merkez Laboratuvarı'nda, kuraklık koşullarına dayanıklı olarak üretilen kardelenler, baharın gelmesiyle çiçek açtı. Geleneksel ıslah yöntemlerini modernize ederek üretilen soğanlı bitkilerden kardelen ve dağ siklamenleri havaların ısınması ile birlikte çiçek açtı.

100 BİTKİ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Hacettepe Üniversitesi Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Delibaşı, 100'ün üzerinde sebze ve soğanlı bitki çeşidi üzerinde araştırmalar yaptıklarını belirterek, "Özellikle kuraklık stresine dayanıklı formları, genleri ile oynamadan, orijinal hallerini geliştirerek üretme çalışmalarını deneysel olarak sürdürüyoruz. Anadolu'nun geleneksel üretim tarzını, geleceğe modern yöntemler ile taşımak için çalışmaktayız" dedi.

ZİYARETÇİ BEKLİYORLAR
Delibaşı , 2012 yılında kurulan Tohum Araştırmaları Merkez Laboratuvarı bünyesinde yalnızca Türkiye'de bulunan ters lale gibi bitkilerin yanı sıra Tortum süseni, açı çiğdem, göl soğanı, Artvin zambağı gibi başka türler üzerinde de araştırma çalışmalarının devam ettiğini ve bunların da birkaç hafta içerisinde çiçek açmasını beklediklerini ifade etti. Ankaralılar'ın yakında çocukları ile birlikte bu çiçekleri doğal halleri ile görme ve fotoğraflarını çekme imkanına sahip olacaklarını belirten Delibaşı, sadece yurt içinden değil yurt dışından da ziyaretçiler beklediklerini kaydetti. Bu bitkilerin korunmasının önemine dikkat çekmek istediklerini belirten Delibaşı, yıllardır devam eden birikimle başarılı olduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karsız toprakların ilk kardelenleri açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN