Halkbank'a desteği örgüt engelledi

ATO'da skandalların ardı arkası kesilmiyor. Halkbank'a afişlerle destek olma girişimi, ATO'daki paralel yapı tarafından engellendi

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Paralel yapının yönetimde çoğunluğu sağlayarak ele geçirdiği ATO'da yeni skandallar ortaya çıktı. Örgütün ATO'daki mensupları, 17 Aralık darbe girişimi sonrasında yapılan meclis toplantısında ATO'nun hissesinin de bulunduğu Halkbank'ın afişlerle desteklenmesi teklifinin kabul edilmemesini sağladı. Ayrıca ATO'da bir yönetim kurulu üyesi, fuar organizasyonu bahanesiyle kurum parasını kullanarak Pensilvanya'ya gitti.

PENSİLVANYA'YA GİTTİ
Kamu kurumlarına yapılacak toplu alımlara ve gayrimenkul değerlendirmelerine bilirkişi atamaları yaparak yıllık 2 milyar dolarlık bir ranta hükmeden ATO'da 17 Aralık operasyonu sonrasında ilginç bir olay daha yaşandı. Darbe girişimi sonrası yapılan meclis toplantısında, ATO'nun da ortaklığının bulunduğu Halkbank'ın yayınlanacak olan billboardlarla desteklenmesi teklifi, cemaatin araya girmesiyle engellendi. Ayrıca ATO'da bir yönetim kurulu üyesinin düzmece bir fuar organizasyonuyla, Pensilvanya'ya giderek kurum parasını kullanıp Fethullah Gülen'le görüştüğü de iddialar arasında yer alıyor.

BİNLERCE GEÇERSİZ OY

ATO'da geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan seçimlerde oy kullanmaması gereken şahıs ve kurumlara oy kullanma yetkisi vererek seçimleri kazanan paralel yapının kodları deşifre olmaya devam ediyor. İddialara göre ATO yönetimi, bankacılık vb. büyük sektörlerin yer aldığı komitelerdeki kuruluşların Ankara'daki tüm şubelerine oy verme yetkisi vererek, binlerce geçersiz oy kullanılmasını sağladı. Oysa şubeleri bulunan büyük kuruluşların yalnızca tek oy hakkının bulunması gerekiyordu.

ATO'DAN AÇIKLAMA
Dün yayınlanan "İşte ATO'daki paralel tezgah" başlıklı haberimizle ilgili açıklama yapan Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, kurumun eski Genel Sekreteri Dücane Ergezen'in kendisine herhangi bir sözlü ve yazılı tebligat olmadan makam odasını boşalttığını belirterek, "Kurum doktoru Hanife Assadi Torkaman'dan 10 günlük rapor almıştır. Ergezen bu raporun ardından 3 ay boyunca sürekli rapor kullanmıştır. Bu raporlara rağmen tanıya yönelik herhangi bir tetkik yapıldığına dair bir muayene ve ilaç faturasının kurumumuza ulaşmaması üzerine şüphe oluşmuş ve kurumda soruşturma başlatılmıştır" dedi.

HASTANEYE GİTMEDİ

Bezci açıklamasına şöyle devam etti: "Bu soruşturmada kurum doktoru Torkaman bir dilekçe vererek "Adı geçen, amirim pozisyonunda olduğundan baskı sonucunda gerçeği yansıtmayan raporu düzenledim" demiştir. Daha sonra, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulunularak inceleme yapılması talep edilmiştir. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Ankara İli 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, raporun doğruluğunun teyidi için hakem hastane olarak Numune Hastanesi'ni belirlemiş ve şahsın bu hastanede muayene olmasına karar vermiştir. Ancak Dücane Ergezen, hakem hastaneye muayeneye gitmeyerek, fen ve usule aykırı rapor kullandığı kanaatini güçlendirmiştir."

TEK TARAFLI PROPAGANDA
Seçim çalışmaları sırasında komitelerde oy kullanma yetkisine sahip olan sektör firmalarının listeleri başkanlığa adaylığını koyan Mustafa Deryal'ın ekibine verilmedi. ATO Başkanı Salih Bezci'yi destekleyen ekibe sağlanan listeler sayesinde, komitelere bağlı olan firmalar tek tek aranarak seçimlerde Salih Bezci lehine oy kullanmaları yönünde propaganda yapıldı. Seçim çalışmalarının ise Bezci'nin Armada AVM'de bulunan ofisinden koordine edildiği iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'a desteği örgüt engelledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN