'Çıraklık sistemi daha cazip hale getirilmeli'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mevcut ustaların yerine yenilerinin yetişmediğini belirterek, "Çıraklık sistemi cazip hale getirilmeli" dedi

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, üretimdeki en önemli sorunun ara eleman sıkıntısı olduğunu söyledi. Mevcut ustaların artık hem çıraklık hem de kalfalık yaptığını belirten Palandöken, "Zanaatkarlarımız artık çırak bulamıyorlar. Mevcut ustalarımızdan sonra yerine yenisi yetişmiyor. Bu nesil son artık. Zanaatkarlarımızın mesleklerini devam ettirebilmeleri için mutlaka çıraklık sisteminin cazip hale getirilmesi artık kaçınılmaz" dedi. Ankara ve ilçelerinde esnaf odaları ile çeşitli meslek gruplarından esnaf ve sanatkarları ziyareti sırasında konuşan Palandöken, "Yüzde 10'lar seviyesine çıkan işsizliğin önüne geçmenin en önemli yolu mesleki eğitimden geçmektedir.

"AHİLİK YAŞATILMALI"
Mesleki eğitimi daha ileri noktalara getirmemiz kaçınılmazdır. 800 yıllık Ahilik geleneğinin devamı ve işsizliğin önüne geçebilmemiz için esnafımız çırak yetiştirmelidir. Erkenden bir mesleğe adım atmanın ilk yolu çıraklıktan geçer" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çıraklık sistemi daha cazip hale getirilmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN