Batı Afrika müziği Başkent'te yankılandı

Giriş Tarihi: 24.3.2014

Batı Afrika müziği yapan Fransız grup "Djenkafo"nun Ankara'da verdiği konser, Başkentliler'den ilgi gördü

"Djenkafo" 5 Fransız gençten oluşuyor. Simone Winse solist, Burkino Faso asıllı bir Fransız; Bruno Assouad ise Batı Afrika müziğine ait bir enstrüman olan Balafon'u çalıyor. Grubun kurucuları Jerome Jouannic ve Julien Daufin… Yves Prup' Homme ise grubun davulcusu. Müzikleri ile dünyayı biraz daha barış dolu bir yer haline getirmeyi hedefliyorlar.
Nasıl biraraya geldiniz?
* Bruno: Grubumuzu Jerome ve Julien 2009-2010 yılında kurdu. Burkino Faso asıllı Simon'un da gruba katılmasıyla müziğimiz Batı Afrika müziğine tutkuyla bağlandı.
Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
* Jerome: Müziğimizi Avrupa ezgileri ile Afrika müziğinin birleşmesi, reggae- funk olarak tanımlayabiliriz. Burkino Faso, geçmişten gelen Avrupa kültürü ile Afrika kültürü arasında geçiş bölgesi olması yönünden bizler için önemli, renkli ve zengin kültüre sahip. Burkino Faso şarkıları söylemeyi seviyoruz.
Yaptığınız müziğin, dünyayı yaşanacak daha iyi bir yer haline getirdiğini düşünüyor musunuz?
* Julien: Biz dünya da farklılığı, renkliliği gösteriyoruz ve söylüyoruz... İnsanların şarkılarımızla dans etmelerini ve mutlu olmalarını istiyoruz. Sadece mutlu olsunlar. Mutlu olmak dünya barışına katkıda bulunacaktır.
Türkiye'de neleri sevdiniz?
* Yves: Türkiye'de İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere üç şehirde konser verdik. İzmir'de denizi, insanların sıcaklığını çok sevdik. Türk çayı ve rakıyı da çok beğendik.
Ankara seyircisine neler söylemek istersiniz?
* Simon: Bizleri sahnede çok sıcak karşıladılar. Türk insanının sıcaklığını ve cana yakınlığını hissettik. Konserin başında dans etmekten çekindiler ama sonra müziğin ritmine kendilerini kaptırıp bizlerle beraber dans etmeye başladılar. Çok güzel bir konser oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Afrika müziği Başkent'te yankılandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN