Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çankaya'ya marka değeri kazandıracağız

Giriş Tarihi: 28.3.2014

Barış Aydın, Çankaya'nın sürekli değer kaybettiğini anlatarak, ilçenin marka değeri kazanması için çalışacağına dikkat çekti

Hatalı yönetim ve ideolojik yaklaşımlar nedeniyle Çankaya'nın marka değerini yitirdiğini, iş adamlarının ilçeyi terk ettiğini belirten AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Barış Aydın, ilçeye marka değeri kazandıracaklarını söylüyor.
Kendinizi tanıtır mısınız?
1975 yılında, Alevi bir baba ile Sünni bir annenin çocuğu olarak Ankara'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da, üniversite eğitimimi Amerika Preston Üniversitesi'nde tamamladım. Ankara'da pek çok işte çalıştım ve hayatı yaşayarak öğrendim. 2004 yılında ilk, 2010 yılında ikinci şirketimi kurarak inşaat sektörüne adım attım. 2011'den itibaren TÜGİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, eş zamanlı olarak da 2013'te seçildiğim Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) başkanlığı görevini yürütüyorum. Üyesi olduğum pek çok sivil toplum kuruluşu ile birlikte, Ankara'da toplumun korunmaya muhtaç kesimlerine yönelik hazırlanan birçok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol aldım. Evliyim ve iki kız çocuğu babasıyım.
Sizi Çankaya Belediye Başkanlığı'na aday olmaya yönelten sebepler neler?
Her şeyden önce uzun yıllardır Çankaya'da yaşayan, çocuklarını Çankaya'da büyüten ve büyütmek isteyen, Çankaya'nın son 25 yılda kaybettiği değere rağmen gitmeyi reddeden bir Çankayalıyım. Bir Çankayalı olarak kendimi sorumlu hissettim ve Çankaya'da yaşayan hemen her kesimin teşvik ve desteğiyle başkanlığa aday olmaya karar verdim.
Çankaya'nın değer kaybettiğini ifade ettiniz, sizce bunun sebepleri nelerdir?
Çankaya Türkiye'nin en büyük ilçesi, Yasama, Yürütme, Yargı'nın merkezi, elçiliklerin birçoğu Çankaya'da. Ankara'nın 21 üniversitesinin 10'u Çankaya'da. Ankara ekonomisinin yüzde 75'i Çankaya'da dönüyor. Geceyle beraber nüfus 2 milyona ulaşıyor. Çankayalılar özgürlüklerini her gün biraz daha kaybediyor; trafik park sorunları günlük yaşamı altüst ediyor, engelliler bozuk kaldırımlar ve yollar sebebiyle hapis olmuş durumda, çocukların güvende olabilecekleri park sayısı azalıyor. Çankaya'nın marka değerini kaybetmemesi mümkün değil.
Seçilirseniz neler vaat ediyorsunuz?
Ben bir siyasetçi değilim, 4 ay öncesine kadar da hiçbir siyasi parti ile bağım yoktu. İş hayatım boyunca devlet ile bugüne kadar 1 liralık bir ticaretim de olmadı. Belediyeye siyasetin sokulmasını doğru bulmuyorum. Yerel yönetimler ideolojileri sürdürmek için değil, hizmet etmek için var olmalı. Bu sebeple vaat etmek yerine temelleri sağlam projeler hazırlamayı seçtik. Çankayalılar'ın karşısına çıktığım günden beri sunduğum, yapım aşamaları dahi temellendirilmiş sayısı 123'ü bulan projem var. Projelerimizi Çankaya'nın her kesiminin ihtiyaçları ve şikâyetlerini göz önünde bulundurarak hazırladık.
Projelerinizden bahseder misiniz? Öncelik taşıyan projeleriniz nelerdir?
Kızılay-Sakarya Meydanı projemiz ile mevcut belediye binasını kaldırarak sahip olacağımız alana park düzenlemeleri ile bir meydan oluşturacağız. Yer altına yapacağımız 2 bin 300 araçlık otopark ile de hem Kızılay'da yaşanan park sorununu çözecek hem de trafiğin rahatlamasını sağlayacağız. Kaldırdığımız belediye binamızı başka bir yerde yeşil bina sertifikalı olarak tesis etmeyi hedefliyoruz.

YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİ VERİLECEK
Projelerinizi yaş gruplarına göre değerlendirirsek nelerden bahsedebiliriz?
Yaşlılarımız, çocuklarımız, öğrencilerimiz, kent hayvanlarımız ve hayvanseverlerimiz için birkaç önemli projemizden bahsetmek isterim. Yaşlılar için hazırladığımız projeler ile annemiz babamız saydığımız büyüklerimize, hayırlı bir evlat gibi hizmet edebilmeyi amaçlıyoruz. Turizm bölgelerindeki otellerle işbirliği yaparak yaşlılarımızı Türkiye'nin birçok yerinde her yıl tatile göndereceğiz. Yalnız yaşayan büyüklerimize, hekimlerimiz tarafından evlerinde bakım hizmeti verilecek. Üniversite bölgelerinde kuracağımız 'Gençlik Siteleri' nde her türlü sosyal ve fiziki ihtiyacı karşılayan mobilyalı 1+1, 2+1 evlerimiz, eğitimini sürdüren üniversite öğrencilerimizin barınma sorunlarına çözüm olacak. Sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntısı olan geçlerimizin her zaman yanında olacak "Eğitim Yardımı" projemiz ile de ihtiyaçlarını karşılamalarına destek vereceğiz. Tüm Çankaya'yı düşündüğümüzü belirtmiştim. Sorunuza ek olarak genellikle projelerde unutulan hayvanlarımızı da düşündük. Bakım ve rehabilitasyon merkezini de içerisinde bulunduran 'Kent Hayvanları Hastanesi'ni kuracağız. Çevresinde ağaçlandırma çalışmaları yaparak kent hayvanlarımıza da güvenli bir yaşam alanı oluşturacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya'ya marka değeri kazandıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN