Spor yaşamı için nefes terapisi şart

Giriş Tarihi: 30.3.2014

Nefes eğitmeni Merih Koçak, insanların büyük bölümünün nefes kapasitelerinin yüzde 30'unu kullanabildiğini belirterek "Bu yüzden yüzde 30 sağlıklı, yüzde 30 neşeliyiz" dedi

Nefes yaşam demek. Nefes yoksa yaşam da yok! Yemeksiz 30 gün, susuz 3 gün, nefessiz yalnızca 3 dakika yaşayabiliyoruz. SABAH Ankara'ya konuşan nefes eğitmeni Merih Koçak, "İnsanların çoğu, doğru, tam, bağlantılı diyafram nefesini kullanamadıklarından yaşamlarında huzursuz, sağlıksız, mutsuz, yorgun ve neşesizler" diyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1966 yılı Amasya doğumluyum. İlk orta ve lise eğitimini Samsun'da tamamladım. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni 1988 yılında bitirdim, yine aynı bölümde yüksek lisans yaptım. 23 yıl Tarım Kredi Kooperatifleri'nde uzman olarak çalışıp emekli oldum. Nefes Eğitim ve Araştırma Derneği'nin (NEAD) kurucu üyelerinden olup halen nefes koçluğu, eğitmenliği ve yaşam koçluğu yapıyorum.

Nefes eğitimine nasıl başladınız ve sonrasında hayatınızda neler değişti?
Bir seminere katılımla başladım. Hayatımı nefes öncesi sonrası diye ikiye ayırabilirim. Aslında olan şu; Enerji, mutluluk, sağlık, güven aklınıza ne gelirse sizin içinizde başlıyor. Fakat doğru nefes alınamadığı için vücudun belirli bölgelerine yeterli oksijen gidemiyor haliyle bu durum sizde bir takım çöküntüler veya hastalıklar olarak tezahür ediyor. Nefesin mucizelerini kendi hayatımda ve danışanlarımda bire bir yaşadım ve gördüm. Herkes yaşamını değiştirebilir. En büyük mucize kendi hayatını değiştirebilme gücünü görmektir, içindeki gücün farkına varmaktır. Nefes bunun için en kullanışlı, en hızlı ve en keyifli araçtır.

Nefes eğitimi almamış bir insan nefesini hangi oranlarda kullanıyor?
İnsanların tamamına yakını nefes kapasitelerinin sadece yüzde 30'unu kullanıyor. İşte bu nedenledir ki yüzde 30 sağlıklı, yüzde 30 mutlu, yüzde 30 huzurlu, yüzde 30 neşeliyiz. Çünkü nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz. Bu yüzden sabahları yataktan yorgun kalkıyor, çabuk hastalanıyor, yaşlanıyor ve gün geçtikçe mutsuzlaşıyoruz.

Bunu değiştirmek mümkün mü?
İyi haber, bunu değiştirmek elinizde! Nefes alışanlıklarımızı değiştirdiğimizde, nefesimizdeki limitleri kaldırdığımızda hayatımızı sınırlayan tüm limitlerden de kurtuluyoruz. Nefes Terapisi, dünyadaki en güçlü kendi kendini iyileştirme ve arındırma metodudur.

Nefes çalışmasının kazandırdıkları neler oluyor?
Fiziksel seviyede sağlık, canlılık ve enerji… Duygusal ve zihinsel seviyede bilinçaltı temizliği, stressiz yaşam, huzur ve netlik… Ruhsal seviyede ise farkındalık, içsel rehberlik ve birlik deneyimi.

Nefes eğitimi için herhangi bir yaş sınırlaması var mı?
Hayır. Hemen hemen her yaştan eğitime gelenler var. Fakat workshop programlamasında yetişkin ve çocuk grubu olarak ayırıyoruz. Özel eğitim isteyenler için zaten bir ayrım söz konusu değil. Dersleri birebir yapıyoruz.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN NEFES BİR ARAÇ
Ankara size ne ifade ediyor?
Ankara başkentimiz. En büyük değişimler Ankara'dan başlıyor, memleketin önemli kararları Ankara'da alınıyor. Dolayısıyla insanların farkındalığının artması, hoşgörü, olgunluk, koşulsuz sevgi, birlik ve beraberlik bilincinin sağlanabilmesi için nefes en büyük araçtır. Nefesin mucizesi, uygulanması ne kadar çok insana ulaştırılırsa farkındalıkların artması ile insanlar daha huzurlu, daha mutlu, daha yaşamla barışık, bir toplum oluşur.

Ankaralılar bu eğitimi almakta istekli mi ?
Nefes terapilerinin etkileri, faydaları çok olmasına rağmen henüz çok bilinmiyor. Bu yönde çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. Nefes terapilerini alan insanlar etkilerini yaşamlarında, sağlıklarında gördükçe diğer insanlara aktarımı dolayısıyla yayılımı daha fazla oluyor.

7'DEN 70'E HERKESİN EĞİTİM ALMASI MÜMKÜN
En çok kimlerin bu eğitimi almasında fayda görüyorsunuz?
Nefes terapisinin belli bir yaşı yok. Hamileye, bebeğe, 80-90 yaşında da olsa her insana yapılabilir. Bu işin eğitimini almış sertifikalı koçlarla her yaşta insanın almasında fayda var. İlkokullarda diyafram nefesinin öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar, doğru nefesi çocukluktan öğrenerek kullanmalı, yaşamlarına almalı. Bunların dışında sağlık problemleri olan insanlarda da diyafram nefesinin pozitif etkileri görülüyor. (Kalp, kanser, solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi sorunları, uykusuzluk, depresyon, alerji, cilt problemleri …. vs) Öfke, korku, suçluluk duygularını çok yoğun yaşayan insanların da nefes terapileri ile sorunlardan kurtulmaları mümkün. Kendini ifade etmekte zorlanan insanlarda da çok etkili oluyor.

'HER MESLEKTEN İNSAN VAR'
Eğitimleri nerede veriyorsunuz?
Eğitimleri, özel seanslarla, workshoplarla, haftasonu seminerleri yaparak, doğa içindeki otellerde bir haftalık seminerler şeklinde veriyoruz. Mekan olarak salon uygun olup, talep olduğunda her yerde çalışma yapabiliyoruz.

Nefes eğitimine özellikle ilgi duyan bir meslek grubu var mı?
Kişisel gelişime önem veren, farkındalığı yüksek olan her meslek grubundan katılımcılar oluyor. Son zamanlarda nefes terapilerinin faydaları insanlar tarafından görüldükçe talepler de artıyor. Her meslekten katılımcılarımız bulunuyor. Bunun yanında nefes uzmanı olarak çalışan arkadaşlarımızda da çok farklı meslek grupları görülüyor. Değişik alanlarda mühendislikler, değişik branşlarda doktor arkadaşlarımız, eczacı ve işletmeciler var. Nefes terapistliği eğitimimizde, yoğun fakat bir o kadar da zevkli bir süreçten geçiliyor. İnsanların fiziğine, duygularına, zihnine ve ruhuna dokunarak çalışma yapıyoruz. Dolayısıyla donanımlı olmak zorundayız, yaşam koçluğu ile birlikte bu eğitimleri çok titizlikle alıyoruz. Nefes terapisti ve eğitmenleri olarak bu çalışmalardan sonra enerjetik olarak da yüksek frekanslara ulaşıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor yaşamı için nefes terapisi şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN