Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'nın en 'Yaman'ı

1998'de eğitim-öğretime başlayan Yamantürk Ticaret Meslek Lisesi, mesleki ve teknik bilgi ve becerilere sahip bireyleri ülkemize kazandırmayı sürdürüyor

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Hayırsever işadamı İdris Yamantürk tarafından 1998 yılında yaptırılan Yamantürk Ticaret Meslek Lisesi, 2 idareci ve 6 öğretmenle eğitim-öğretime başladı. Okulda şu an "Ticaret Meslek Lisesi" ve "Anadolu Meslek Lisesi" müfredatlarında eğitim veriliyor. Aradan geçen 16 sene içerisinde okul, 1 müdür, 5 idareci, 39 branş öğretmeni, 32 teknik ve meslek dersi öğretmeni ve bin 133 öğrenciyle eğitimöğretime devam ediyor.

FARKLI ALANLAR VAR

Okulun bünyesinde, Bilişim Teknolojileri, Muhasebe ve Finansman, Bilgisayarlı Muhasebe, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Yönetici Sekreterlik, Pazarlama ve Perakende ile Satış Elemanlığı dallarında öğrencilere teorik eğitim veriliyor.

DONANIM GELİŞMİŞ
Okulun donanım ve imkanları da zengin… Tek bloktan oluşan okulda 18 derslik, 38 şube, 6 tane Bilişim Teknolojileri sınıfı bulunuyor. Okulda ayrıca fizik, kimya ve biyoloji derslerinde kullanılan 1 laboratuar, 1 geniş mekanlı kantin, 100 kişilik konferans ve toplantı salonu ve çok sayıda kitabın yer aldığı kütüphane bulunuyor. Yamantürk Ticaret Meslek Lisesi'nde Pazarlama ve Perakende Alanı öğrencileri Kipa ve Real mağazalarıyla okul arasında imzalanan protokol sayesinde aldıkları teorik eğitimi pratiğe dönüştürüyor. Okul mezunlarının %10'u bu mağazalarda istihdam ediliyor. Alan şefleri ve öğretmenleri ile birlikte mesleki ve teknik geziler de düzenlenen okulda öğrenciler birçok bilgiye uygulamalı olarak ulaşıyor.

AKRAN BULUCULUK
2009'da rehberlik öğretmenleri, gönüllü öğretmenler ve Mehtap Eryitli'nin koordinatörlüğünde geliştirilen "Akran Buluculuk" projesi ile okul Keçiören birinciliği ve Ankara 3.'lüğü elde etti. Okullardaki şiddeti olabildiğince aşağıya çekmek için hayata geçirilen projede öğrenciler, öğretmenlerine açamadıkları konuları kendi arkadaşlarına açmaları için destek alıyor. Özel seçilen öğrencilerin rehberlik öğretmenlerinden aldığı eğitimlerden sonra almış oldukları sertifika ile çatışma yaşayan öğrenciyle iletişim kurarak problemlerini çözmeyi sağlıyorlar.

SPORA TEŞVİK EDİLİYORLAR
sportif etkinliklere ağırlık veren lise, her yıl okul içi basketbol, voleybol, futsal, halı saha, masa tenisi ve badminton turnuvaları düzenliyor. Yıl içerisinde devam eden sınıflararası turnuvalar okula bir hareketlilik, canlılık getiriyor. Bu sayede öğrencileri spora teşvik etmeyi amaçlayan Yamantürk Lisesi'nde, turnuvalara katılım ise hayli yüksek oluyor.
Beslenme sertifikalı

BESLENME SERTİFİKALI
Yamantürk Ticaret Meslek Lisesi'nin dikkat çeken yönü de temizlik ve sağlık bilgisi konusunda, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlık ve hijyen konularına önem veren eğitim kurumlarının alabildiği "Temiz Okul, Sağlıklı Okul" projesi kapsamında "Beyaz Bayrak" sertifikasıana sahip ender okullardan olması.

BİREYSEL SPORDA DA BAŞARILILAR
Okullararası müsabakalara basketbol, futbol ve voleybol dalında katılan okul, bireysel sporlarda da başarılı. Liselerarası Güreş Müsabakaları'nda il üçüncülüğü kazanan Elvan Yağmur, Türkiye genelinde yapılan müsabakalarda Ankara'yı temsil etti. Yine tekvando 50 kg'da Seher Nur Altuntaş il şampiyonu oldu. Okul ayrıca Gençler Kros il ikinciliği ve grup 3.lüğü alarak yarı finallere katılmaya hak kazandı.

DERS DIŞI ETKİNLİK
Öğrencilerin kişisel yeteneklerini ve sosyal gelişimlerini ortaya çıkaracak, kişisel gelişimlerini azami seviyede yükseltecek her türlü ders dışı etkinliğe yer veriliyor. Konferanslar, seminerler, bilgi yarışmaları, tiyatro çalışması, kulüp faaliyetleri, sosyal sorumluluk projeleri, anma ve kutlama programları, sportif ve sanatsal çalışmalar, şehir içi ve şehir dışı geziler, piknikler her yıl düzenli olarak yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın en 'Yaman'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN