Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali

Devlet Tiyatroları'nın 2005'ten bu yana düzenlediği "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali" 24 Nisan'da başlayacak

Giriş Tarihi: 5.4.2014
KüçükHanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali için geri sayım başladı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nce 2005'ten beri düzenlenen festival, 10. yılını belgesel ve anı kitapla taçlandıracak. Bugüne kadar 33 ülkeden 178 oyunu, 181 bini aşkın seyirciyle buluşturan festivalde, bu yıl da yüze yakın etkinlik gerçekleştirilecek.

"BU BİR YOLCULUK"
Festival Kreatörü Servet Aybar, hazırladıkları belgesel film ve kitapla çocukların anılarını yeniden canlandırmayı istediklerini belirterek, "Bu bir yolculuk. Çocuklar bu yolculuğa 10 yıl içinde alıştı. Daha program netleşmeden bile 'festivalde neler olacak' diye telefonlar alıyoruz. Bu da bizim için çok sevindirici" dedi.

"SEÇİCİ OLMAYA BAŞLADIK"
Festivalin en önemli sonucunun Türk çocuk tiyatrosundaki gelişim olduğunu dile getiren Aybar, "Bu festivale start verdiğimizde istedik ki Ankara merkez olmak üzere Türkiye'de çocuk tiyatrosu ivme kazansın, yabancı ve yerli iyi oyunları görerek hem sanatçılar ilham alsın hem de çocuklarımız kaliteli oyunlarla buluşsun. Her yıl, artan sayıda kaliteli çocuk prodüksüyonları elimize geçti. Başvurular daha nitelikli olmaya başladı, biz de daha seçici olmaya başladık" diye konuştu.

KİŞİLİK GELİŞİMİNİ OLUMLU ETKİLİYOR
Aybar
, iyi sanat eseriyle buluşan çocukların kişilik gelişiminin de olumlu etkilendiğine işaret ederek, festivalin bunun yanı sıra çocuklara festival coşkusu yaşattığını söyledi. Festival sayesinde çocukların farklı kültürlerle tanışma imkanı bulduğunu anlatan Aybar, Hollanda'dan dans tiyatrosu, Amerika'dan daha stand up tarzı, Çek Cumhuriyeti'nden gölge ve kara tiyatroya hakim oyunlar geldiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN