Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CSO'dan 'asırlık' anılarla konser

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, özel bir konserle Cumhurbaşkanlığı himayesine alınmasının 90. yılını Başkent'te kutladı

Giriş Tarihi: 7.4.2014
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Cumhurbaşkanlığı himayesine alınmasının 90'ıncı yıl dönümünü gün ışığına çıkarılan anılarla kutladı. Atatürk'ün isteğiyle 1924'te İstanbul'dan Ankara'ya taşınan orkestra, Başkent'teki ilk konserinin repertuvarını yeniden seslendirdi. Özel konsere, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetiyle Türkiye'deki yabancı misyon temsilcileri, bürokratlar ve sanatçılar da katıldı.

PRESTİJ KİTAP YAYIMLANACAK
İlk kuşak ve son kuşak Türk bestecilerinin eserlerinden örneklere de yer verilen konser öncesinde orkestranın yurt dışı turnesine gemiyle çıkışı, fes giyen sanatçı ve şeflerle üniformalı sanatçıların bulunduğu fotoğraf sergisi açıldı. Ayrıca, müzikolog Ersin Antep'in kaleminden, orkestranın 188 yıllık tarihini anlatan yaklaşık 340 sayfalık prestij bir kitabın Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanacağı belirtildi.

188 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

Ortadoğu ve İslam ülkeleri içinde sanatına aralıksız devam eden tek orkestra olan CSO, 188 yıllık geçmişiyle de dünyanın sayılı sanat kurumları arasında yer alıyor. CSO Müdürü Aycan Sancar, bu kadar köklü bir tarihe sahip çok az orkestra bulunduğunu belirterek, o zamanki adı Mızıka-i Hümayun olan CSO'nun 1. Dünya Savaşı yıllarında bile gemiyle konser turnesine çıktığını söyledi.

'HER KURUMA NASİP OLMAZ'
Konserin şefliğini üstlenen CSO Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen ise CSO'nun dünyada her kuruma nasip olmayacak bir öyküsü bulunduğuna işaret etti. Gökmen, "Türkiye'nin coğrafi, sosyal, politik öneminin sanata yansıması gibi CSO. Bizim doğumuzdaki hiçbir ülkede rastlanmayacak bir oluşum. Avrupa'da senfoni orkestralarının kurumsallaşmadığı 1826'da temelleri atılıyor ve 1900'lerde tam bir senfoni ortestrası kimliğine bürünerek Osmanlı döneminden itibaren dünyaya açılan yüzümüz oluyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CSO'dan 'asırlık' anılarla konser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN