3 kadından biri şiddet mağduru

Giriş Tarihi: 8.4.2014

Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Belma Tokuroğlu, "Türkiye'de 3 kadından biri şiddet görüyor" diye konuştu

Gazi Üniversitesi (GÜ) İletişim Fakültesi'nde "Kadına Şiddet" konulu panel düzenlendi. Kadına şiddetle ilgili sorunların tartışıldığı panelde konuşan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Belma Tokuroğlu, "Türkiye'de 3 kadından biri şiddet görüyor. Bu istatistik bugüne kadar açıkça söylenmemişti. Çünkü sorun ortaya konulduktan sonra çözüm süreci iyice zorlaşır" dedi.

ÖĞRENCİLER İLGİ GÖSTERDİ
BELTEK Organizasyon Hizmetleri Kursiyerleri'nin düzenlediği panele, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Şengül Altan Arslan, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Hukuk Danışmanı Gülser Erkoç, Gelincik Projesi Eski Başkanı Hilal Akdeniz ve SABAH Gazetesi Polis-Adliye Muhabiri Aliye Çetinkaya konuşmacı olarak katıldı. Panele öğrencilerin ilgisi ise çok büyük oldu.

"KADINLAR GÜNÜ GİBİ OLSUN"
Son yıllarda Türkiye'de ve tüm dünyada şiddet mağduru kadınların daha görünür olduğunu söyleyen GÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Muharrem Çetin, "Bir toplumun gelişmişliği kadın ve çocukların huzuruyla alakalıdır. Bu huzur sağlanamıyorsa medeniyet ve gelişmişlik açısından geri kalınmış demektir. Bana sorarsanız her günü Kadınlar Günü olarak düşünen toplumlar isterim" diye konuştu.

ŞİDDET HER YERDE MEVCUT
Kadına yönelik şiddetin önlenememe sebebini eğitim eksikliği ve aile fertleri arasındaki iletişimsizliğe bağlayan Gülser Erkoç, "Kadına şiddet konusunda bilinçlendirme, eğitim ve farkındalık seferberliğine başlanması lazım. Kadın ve erkek yasa önünde eşit haklara sahip. Bu normal hayatta da böyle olmalı. Şiddet sadece fiziksel olarak algılanmamalı. Kadına şiddet her alanda mevcut" diye konuştu.

Duygu DOĞAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 kadından biri şiddet mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN