Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El yazması Kur-an satmaya çalışan üç kişiye dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık iki asırlık olan el yazması Kur'an-ı Kerim'i izinsiz satmaya çalışan 3 kişiye dava açtı

Giriş Tarihi: 8.4.2014
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1839'dan kalma el yazması Kur'an-ı Kerim'i izinsiz satmaya çalışarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet ettikleri öne sürülen 3 kişi hakkında 3'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Jandarmaya ihbar yapıldı

Dava, Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Cumhuriyet Savcısı Abdulvahap Yaren'in hazırladığı iddianamede, 1 Kasım 2013'te Mamak Jandarma Komutanlığı'na telefonla yapılan ihbar üzerine, jandarma ekiplerinin, Ankara-Samsun karayolu Ortaköy kavşağında sanıklardan Hasan Burak Y'nin kullandığı, Selçuk Ş. ve Turgay Y'nin yolcu olarak bulunduğu aracı durdurduğu kaydedildi.

Beladan korunmak için!
İdianamede, Jandarma'nın sorması üzerine Hasan Burak Y.'nin, arka koltuktaki poşette Kur'anı Kerim bulunduğunu söylediği ve rızasıyla jandarmaya verdiği bildirildi. Sanığın, soruşturma aşamasında verdiği ifadelerde, "Kur'anı Kerim'i 4-5 ay önce aracına yolcu olarak binen yaşlı birinin hediye ettiğini, kazabeladan korunmak için de aracında taşıdığını" söylediği aktarıldı. İddianamede, Kur'an-ı Kerim'in, etnografik nitelikte kültür varlığı olduğuna dikkat çekildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El yazması Kur-an satmaya çalışan üç kişiye dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN