Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişiye özel çene eklemi protezi

Giriş Tarihi: 9.4.2014
Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Diş Hekimliği Fakültesi'nde, geçirdiği trafik kazası sonrası alt çene kemiği kırıldığı için yaklaşık 7 yıl sıvı gıdalarla beslenmek zorunda kalan hastaya, kişiye özel üretilen çene eklemi protezi takıldı. Çene kemiğinin kafa tabanına kaynaması nedeniyle ağzını zorlayarak en fazla 1,5 santimetre açabilen Salih Uygurtaş, ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

"TEDAVİSİ ZORDU"
KÜ Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umut Tekin, "trafik kazası, çarpma, ciddi darbe" gibi nedenlerden dolayı çene ekleminin kafa tabanına kaynaması olarak tanımlanan "çene ankilozu"nun tedavisinin zor olduğunu belirtti. Tekin, "Çene ankilozunun cerrahi tedavisinde fabrikasyon çene eklemi protezleri kullanılmaktadır ancak son yıllarda bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerle kişiye özel protezler oldukça popüler olmaya başlamıştır. Bu teknoloji kullanılarak kişiye özel üretilen eklem protezinin, çene eklemi ankilozunun cerrahi tedavisinde kullanımı ise Türkiye'de bir ilk" dedi.

'DUYANLAR BİLGİ İÇİN ARIYOR'
Yaklaşık 7 yıl boyunca hep sıvı gıdalar tükettiğini vurgulayan Uygurtaş ise "Ankara dahil olmak üzere çeşitli hastanelere gittim ancak uzun ve zorlu bir tedavi gerektirdiği için KÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde tedavi olmak istedim. Umut Hoca hastalığın tedavisi için çok çalıştı. Ameliyat riskli bir ameliyattı ancak hiçbir sıkıntı yaşamadım. Olduğum ameliyatı duyan çok sayıda kişi tedavi ile ilgili bilgi almak için telefon açıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişiye özel çene eklemi protezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN