Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanyol Flamenko Şöleni

İspanyol Ulusal Balesi, son gösterisi "Suite Sevilla" ile yarın 31. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'ne konuk olacak

Giriş Tarihi: 10.4.2014
İspanya'nın ünlü Flamenko dansçılarından Antonio Gades'in öncülüğünde 1978'de kurulan "Ballet Nacional De Espana-İspanyol Ulusal Balesi", Flamenkonun vatanı Sevilla'nın gelenekleri üzerine kurulu son gösterisi "Suite Sevilla" ile 31. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'ne konuk olacak. 70 kişilik dev topluluk, yarın ATO Congresium'da bir flamenko şölenine imza atacak. İspanya Kültür Bakanlığı'nın 2011 yılında topluluğun sanat yönetmenliğini teslim ettiği ünlü dansçı ve koreograf Antonio Najarro, tüm birikimini aktardığı gösteriyi, ünlü flamenko bestecilerinden Rafael Riqueni'nin müzikleri ve 70 dansçısıyla sahneye taşıyor. Najarro ile gösteriyi, dansçıları ve 17 yaşındayken girdiği İspanyol Balesi'ni konuştuk.

8 yaşında Madrid'de Kraliyet Dans Konservatuarı'nda dans etmeye başladınız. Çocukluk arkadaşlarınız ne oldu?
SÜRDÜRMEYE ÇALIŞTIM

Dans etmeye başlayınca çocukluk arkadaşlarımla daha az görüşür hale gelmiştim. Sabahları konservatuvarda, öğleden sonra okulda olmak mecburiyeti... Hafta sonları ders çalışıyordum, arkadaşlarımla geçirebileceğim çok az zaman kalıyordu. Yine de İspanya'da olduğum her zaman arayıp buluşmaya çalışarak arkadaşlıklarımı sürdürmeye çalıştım.

İspanyol Ulusal Balesi'ne dansçı olarak kabul edildiğinizde 17 yaşındaydınız ve şimdi direktörsünüz, geçmişe dönüp baktığınızda şimdi topluluğun başında olmak size ne gibi duygular hissettiriyor?
Çok tuhaf bir duygu, dansçıyken sadece dansı düşünüyorsunuz, tek ayak üstünde nasıl dönersin, ayağını zemine nasıl vurursun, sadece dans tekniklerine odaklanıyorsunuz. Ama şimdi dansçılarla ve tüm ekiple iyi bir iletişim kurarak ve çalışarak gösteriyi nasıl geliştirebileceğimi düşünmek zorundayım. Şu an her açıdan kafam bambaşka işliyor ve sorumluluklarım da bambaşka.

CANLI MÜZİK ÇOK ÖNEMLİ
"Suite Sevilla" ile dünyayı turluyorsunuz ve gösteriyi tüm koreografisiyle siz sahneye koydunuz. Gösteri tam olarak ne anlatıyor
?
Suite Sevilla, Flamenko bestecisi Rafael Riqueni'nin sıradışı eserleri üzerine kurulmuş bir gösteri. Sevilla'nın verdiği ilhamla bestelerini yaptı. Ben de onun müzikleriyle gösteri geliştirmek istedim. Sonrasında, gösterinin orijinal fikri üzerine düşünmeye başladım ve benim için en zor kısımdı. Çünkü Sevilla gelenekleri üzerinden yeni bir koreografi dili yaratmak istiyordum.

Eleştirmenler gösteriniz için Flamenko gitarları ve şarkıcılarla müzikler Endülüs'ün tüm resmini veriyor diyor. Siz Suite Sevilla'da müziğin rolü için neler söylersiniz?
Canlı müzik çok önemli. Dansçıların, müzisyenler canlı çaldıklarında hissettikleriyle playback çok farklı. Gösterimiz için 9 farklı müzisyen istedim: 3 flamenko gitaristi, 1 flamenko perküsyon, 1 kadın flamenko şarkıcısı, 1 erkek flamenko şarkıcısı, 1 üflemeli çalgı, 1 çellist ve 1 kemancı. Canlı müzik çok etkileyici...

Dansçılarımız hepsinde iyi
İspanyol Ulusal Balesi gibi prestijli bir topluluğun başına geçtikten sonra hayatınızda tam olarak neler değişti?
Çok büyük değişiklik hissediyor değilim. Dans ederken, koreografi hazırlarken, kendi özel dans topluluğumu yönetirken her zaman sorumluluk sahibi oldum… Elbette büyük bir sorumluluk almış oluyorum ama hayat tarzım aşağı yukarı aynı sayılır.

1978'de kurulan İspanyol Ulusal Balesi'nin 40 yıllık tarihi va. Böyle köklü bir topluluktaki herhangi bir dansçının sahip olması gereken özellikler neler?
Ulusal Bale en iyi İspanyol dansçıları bir araya getirir. Topluluktaki herhangi bir dansçının eksiksiz olması gerekir. Eksiksiz derken tüm İspanyol dans stillerini Escuela Bolera, Danza Estilizada, Folklorik danslar ve Flamenko'ya hakim olması gerekir. Topluluktaki herhangi bir dansçı İspanyol dansının dört temel türü olarak oldukça zor ve komplike dansların hepsinde de çok iyidir. Aslında bu çok zor sayılır. Bu nedenle en iyi dansçılara sahibiz.

GECE EVDE OTURUP DİNLENİYORUM
Kariyeriniz boyunca modern danstan klasik baleye kadar çok farklı türleri temsil eden bir dansçı oldunuz. Arkadaşlarınızla arada sırada geceleri eğlenmek için dans etmeye de çıkıyor musunuz?
Samimi olmak gerekirse, gün boyunca dans edip, koreografi hazırladıktan sonra gece evde oturup dinlenmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla arkadaşlarımla çıktığımda sakin yerlere gidip birşeyler içip sohbet etmeyi seviyorum. İspanya'nın geleneklerini ve kokusunu 11 Nisan'da Ankara'ya getireceksiniz. Türk izleyicisi hakkında neler biliyorsunuz? n Türkiye izleyicisi, İspanyol dansının mesajlarını çok iyi alıyor, çok açık kalpli… Kendini fazlasıyla ifade eden benzer karakterlerimiz de olduğu için, kalpten kalbe anlaşıyoruz. Türkiye'de Pasion Turca ekibiyle birlikte özel dans topluluğumla daha önce yaptığım gösterilerden de çok iyi hatırlıyorum ve ayrıca Türkiye'deki izleyiciden aldığım çok güzel hediyeler de oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanyol Flamenko Şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN