Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes için sinema

Engeli olan ya da olmayan tüm sinemaseverleri aynı salonda buluşturan Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nin ikincisi 20 Mayıs'ta başlayacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde Puruli Kültür Sanat tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl da engeli olan ya da olmayan tüm sinemaseverlerin bir arada film izlemesine olanak sağlayacak. "Bir Arada Film İzlemek Mümkün" sloganıyla 20-25 Mayıs günleri arasında gerçekleştirilecek festival, Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerini ağırlayacak.

TÜM ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Görme, işitme ve ortopedik engelliler için erişilebilir bir altyapıda hazırlanan festivale, Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin ev sahipliği yapacak. Ankara Engelsiz Filmler Festivali, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak izleyicilerin beğenisine sunacak. Festivaldeki yan etkinlikler de ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

"SESLİ BETİMLEME"
Festivalde tüm filmler görme engeli olanlar için "sesli betimleme", işitme engeli olanlar içinse "işaret dili" ve "ayrıntılı altyazı" eşliğinde gösteriliyor. Engeli olmayan seyirciler ise festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri takip edebiliyor. Festivalde yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor.

YİNE 'ENGELSİZ YARIŞMA'
Festival kapsamında Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Engelsiz Yarışma", bu yıl da engeli olan seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak. Son dönem Türkiye sinemasının en iyi örneklerinin Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma'da yurt içi ve yurt dışında pek çok film festivalinden ödüllerle dönmüş filmler yer alacak. Ayrıca seyirciler, yarışmada yer alan filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirleyecek. Gösterimler sonrası gerçekleşecek söyleşilerle filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes için sinema
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN