Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı öğrenciler Ankara turu attı

Ankara Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi'nde Türkçe öğrenen yabancı uyruklu öğrenciler, Ankara'nın tarihi ve turistik yerlerini gezme imkanı buldu

Giriş Tarihi: 12.4.2014
Ankara'da bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi'nin tur otobüsleriyle Başkent'in tarihi ve turistik mekanlarını gezdi. Ankara Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) ve Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü'nün işbirliği ile gerçekleşen organizasyonla, farklı ülkelerden yabancı uyruklu öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi'nin tur otobüsleriyle kent turu yaptı.

TABİAT MÜZESİ'NDEN BAŞLADI

Ankara Turu, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü'nün Tabiat Tarihi Müzesi'nden başladı. Yabancı öğrencilerin büyük bir bölümünün ilk defa katıldığı gezide konuklar daha sonra Hacı Bayram Camii'ne geçti. Hacı Bayram Camii'nin tarihi ve mistik ortamını dolaşan ve bol bol fotoğraf çektiren yabancı öğrenciler, Ulus'u gezdikten sonra turlarını Hamamönü'nde bitirdi.

HEM DİL HEM KÜLTÜR

TÖMER yetkilileri, yabancı uyruklu öğrencilere dil öğretimi verdiklerini belirterek, "Ama dilin içinde Türk Kültürü de var. Öğrencilerin Türk dilini öğretmekle beraber bu tür gezilerle dilin kültürünü de öğrenmiş olmaları sağlanıyor. Bu anlamda bize sağladıkları destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz" dedi.

HACI BAYRAM'I BEĞENDİLER
Geziye katılan bazı yabancı uyruklu öğrenciler Hacı Bayram Camii'ne hayran kaldıklarını belirtti. Ukraynalı Tanya Tatyana Tanrıverdi eşinin Türk olduğunu anlatarak, Türkçe öğrenmeye başladığını söyledi. Tanrıverdi, 7- 8 aydır Ankara'da olduğunu ifade ederek, gezdiği yerleri çok beğendiğini belirtti.
Letonyalı İlze Kalafat da bir Türk ile evli olduğunu söyledi. Önceden AB Bakanlığı'nda staj yaptığını, daha önce Ankara'yı bildiğini belirten Kalafat, evlendikten sonra Türkçe'ye daha çok ihtiyaç duymaya başladığını, eski Türk evlerinin çok güzel olduğunu ifade etti. Çinli Moni Ka ise Ankara Kalesi, Gençlik Parkı ve Eymir Gölü'nü çok beğendiğini, Hacı Bayram Camii'ni ise ilk defa gezdiğini belirtti. Özbekistanlı Ahmet İsmail Ankara Kalesi, Hamamönü, Resim ve Heykel Müzesi'ni daha önce gördüğünü, Hacı Bayram Camisi'ne ilk defa geldiğini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı öğrenciler Ankara turu attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN