Genç işadamlarının Romanya çıkarması

ANGİAD Başkanı Fatma Semiz, dernek üyeleriyle birlikte Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir dizi resmi temasta bulundu. Semiz, Ankaralı genç işadamları için Romanya'da cazip yatırım sahaları olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Ankara Genç İşadamları Derneği, (ANGİAD) Romanya'da yeni yatırım sahaları için kolları sıvadı. ANGİAD'ın ilk kadın başkanı Fatma Semiz'in daveti üzerine Başkent'in genç işadamlarıyla Romanya'nın Bükreş kentine 3 günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirdik. Romanya'da bulunan Türk işadamları, Bükreş Ticaret Odası üyeleri, Ekonomi Bakanlığı ve Türk Büyükelçiliği'ni ziyaret eden Ankaralı işadamları bu ülkede iş fırsatları için yeni bir pencere araladı.

TARİH KOKAN BAŞKENT

Söz Romanya'dan açılmış iken birkaç söz etmek gerekir… 500 yıldır Romanya'ya başkentlik yapan Bükreş, ünlü Prens Vlad Tepes tarafından Dambovita Nehri kıyısında kurulmuş, daha sonra bölgenin başkenti haline dönüşmüş. Günümüzde bir Avrupa metropolü haline gelmiştir. Komünizm döneminden kentte birçok izler halen mevcuttur. Gece barları, restoranları, kafeleri, müzeleri, parkları ve bahçeleri ile canlı bir başkent. Çok ilginç bir şehir olması dolayısıyla eski ve modern arasında bir armoni içermektedir. Bükreş farklı stiliyle geniş bulvarları ve güzel binaları ile yaşayan bir şehir. Triumph Kemeri ve Kisseleff Caddesi şehre "Doğu Avrupa'nın Küçük Parisi" takma adını vermiştir. Hafta sonunu geçirmek için ideal bir şehir...

ADIM ADIM BÜKREŞ

Ankara Esenboğa Havalimanı iç hatlar terminalinde sabah saat 10.00'da buluşma, 12.00'de Pegasus Havayolları ile İstanbul Sabiha Gökçen. İstanbul'dan Bükreş'e saat 15.30'da hareket. Saat 17.00 Bükreş Otoponi Havaalanı'na varış. Bu planlama kağıt üzerinde gerçekleştirildiği kadarı ile… Buna bir de gecikmeleri eklerseniz durum ortada. Anlatmak istediğim bir saat mesafedeki bir ülkeye ulaşmak isteyen Ankaralı'nın acı ama gerçek hikayesi… Otelimize giderken günün son saat dilimini yaşıyorduk. Yolda Bükreş panoramik turunun tadını çıkardık.

FRANSIZ TARZI SARAYLAR

Parlamento Sarayı, Cotroceni Sarayı Askeri Akademi Binası, Devrim Binası, Romanya tarihi tiyatro binası, eski Kraliyet Sarayı, Triumph Kemeri, Victoriei Meydanı'nı ve bunların yanı sıra Bükreş'in en işlek caddesi Vicroria Caddesi'ni görüyorsunuz. Burası ünlü markaların olduğu mağazalar, kumarhaneler ve Fransız tarzında inşa edilmiş sarayların yoğun olduğu bir bölge. İlk gün güzel bir akşam yemeği ile tamamlanırken tüm ekip yorgunluğa yenik düştü. Göz kapakları erken kapanan ekip yarınki zorlu görüşmeler için istirahata çekildi.

BÜKREŞ'TE İKİNCİ GÜN

Güne Bükreş Ticaret Odası'nda her iki ülkenin işadamlarının görüşmesiyle başladık. Bu görüşmeye halen Romanya'da iş hayatını sürdüren Türk işadamları da katıldı. Romen muhataplarına sorunlarını direkt aktarma fırsatı bulan genç işadamlarımız açısından hayli verimli geçen bir görüşmeyi tamamlayıp soluklanıyoruz.

TÜRKLER ÇOK SEVİLİYOR
Son yıllarda dünyanın dört bir yanına yayılan işadamlarımızın izine Romanya'da da rastlamamız mümkün. Romanya'da inşaat, turizm, tarım, gıda ve altyapı gibi birçok sektörde faaliyet gösteren Türk yatırımcılar ve Türkler bu ülkede elit kesimi oluşturuyor. Çok sevildikleri gibi kendilerine büyük bir güven de duyuluyor. Ülkeye ayak bastığınız andan itibaren yabancılık çekmeyeceğiniz nadir bir coğrafya… Türkiye'nin 1970'li yıllarını andırıyor. Komünizm etkisinin bir ülkeyi değiştirmesine şahit oluyorsunuz Bükreş'i gezerken... Komünizm'e ait belirgin çizgileri görmeniz mümkün.

ANKARA'DAN DİREKT UÇUŞ ŞART
Heyetteki tüm işadamlarının şikayeti iş yaptıkları birçok ülkeye Ankara'dan direkt uçuş olmayışı idi… Bu şikayetlerini defalarca gündeme getirmelerine rağmen Türk Hava Yolları'ndan netice alamamışlar. Bu konu Ankaralı işadamları için ciddi bir sorun. Yetkililerin bir kez daha bu konuya odaklanıp çözüm üretmeleri bekleniyor.

ROMANYA EKONOMİ BAKANI JİANU İLE GÖRÜŞTÜLER
Dönüş hazırlığı ile birlikte son günün yoğun programı çerçevesinde önce Romanya Ekonomi Bakanı Florin Nikolea Jianu'nun konuğu olduk

Önce heyetlerarası ikili görüşme çerçevesinde sorunlar aktarıldı. Ardından Ekonomi Bakanı Florin Nikolea Jianu ve ANGİAD Başkanı Fatma Semiz, her iki ülkenin ticari hayatına ilişkin bilgi verdi. Başkan Semiz, Türk işadamlarının Romanya'da yaşadığı sorun ve sıkıntıları Bakan Osganian'a aktardı. Sorunların çözümüne ilişkin destek sözü veren Romen Bakan, Türk işadamlarının Romanya'da ciddi yatırımlara imza attığını belirtti. ANGİAD Başkanı Fatma Semiz ise görüşmenin çok verimli geçtiğini ifade ederek işadamlarımızın Romanya'ya yatırım yapmaya devam edeceğini kaydetti. Başkan Fatma Semiz, Romanya Ekonomi Bakanı Florin Nikolea Jianu'yu ANGİAD olarak Türkiye'ye davet ettiklerini açıkladı.

BÜYÜKELÇİLİK'TE TÜRK KAHVESİ

ANGİAD Başkanı Fatma Semiz ve beraberindeki heyet Türkiye'nin Romanya Büyükelçisi Ömür Şölendil'i makamında ziyaret etti. Ankaralı işadamı heyetini sıcak bir şekilde karşılayan Büyükelçi Şölendil, konuklarına Türk kahvesi ikram etti. Semiz de ülkedeki temasları hakkında bilgi aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç işadamlarının Romanya çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN