Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATO seçiminde paralel izleri

Geçen mayısta yapılan ATO seçimlerinde YSK'daki paralel uzantının şaibe iddialarını dikkate almadığı ifade edildi

Ankara Ticaret Odası'nın geçtiğimiz yıl mayıs ayında gerçekleşen organ seçimlerinde haksız rekabet ortamı ve görevi kötüye kullanma gerekçeleriyle seçime şaibe karıştığı yönündeki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. ATO organ seçimlerinin ardından çok sayıda komitede seçimlere şaibe karıştığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazlar yapıldığı, söz konusu itirazların YSK'daki paralel uzantılar tarafından örtbas edildiği iddia edildi.

GÖRMEZDEN GELİNDİ

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında gerçekleştirilen ATO seçimleri sonrası YSK'ya yapılan itirazların skandal gerekçelerle reddedildiği ortaya çıktı. YSK'ya yapılan itirazlar arasında 54. Meslek Komitesi'nin yapmış olduğu itiraz dosyasında, hakim ve savcı adaylarının 2005 yılında girdiği sınav sorusu bile delil olarak gösterilmiş olmasına rağmen YSK'daki paralel uzantılar sayesinde itirazların görmezden gelindiği iddiası ortalığı karıştırdı. Kurumlar ve gelir vergisi mükellefi olmamaları nedeniyle seçme ve seçilme yeterlilikleri olmayan banka şubelerine ATO yönetimi tarafından özel komite oluşturulması, bu komitenin seçime tek liste halinde girmiş olması, oy kullananların ve seçilenlerin şube yetkilileri olması nedeniyle yenilenmesi gereken 54. Komite seçimleri skandal bir kararla yenilenmedi.

ŞUBELER OY KULLANDI
İddiaya göre, banka şubelerinin kurumlar veya gelir vergisi mükellefi olmamaları nedeniyle seçme ve seçilme yeterlilikleri olmadıkları halde oda yönetimi tarafından ayrı bir tüzel kişilik gibi gösterilerek seçmen listesine dahil edildi. Banka şubeleri kurumlar vergisi mükellefiymiş gibi gösterilerek komite oluşturuldu ve 305 şube oy kullandı.

ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLDİ
Seçimlere yönelik yapılan itiraz dosyasında 2005'te hakim ve savcı adaylarının girdiği, İdari Yargı Hakimlik Sınavı'nda vergi ve maliye sorusu olarak sorulan, "Aşağıdakilerden hangisi kurumlar vergisi mükellefi değildir?" sorusu da örnek gösterildi. Sorunun cevabının "banka şubesi" olduğu belirtilerek bankaların her bir şubesinin ayrı ayrı kurumlar vergisine tabi olmadığı, bankanın kendi tüzel kişiliği adına tek bir vergi mükellefi olduğu vurgulandı. ATO seçimlerinde ise 305 banka şubesinin oy kullandığı ve 6'sının da meslek komitesine seçildiği ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATO seçiminde paralel izleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN