Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bombalardan kaçıp Ankara'ya sığındılar

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Başkent'e sığınan Suriyeliler kendilerine mahalle kurdu. Bombaların hayatlarını paramparça ettiği binlerce Suriyeli, yeni hayatlarında yaralarını sarmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden iç savaştan kaçıp Ankara'ya yerleşen sığınmacıların sayısı her geçen gün artıyor. Bombalardan kaçıp daha güzel bir hayat için Başkent'in yolunu tutan Suriyeli savaş mağdurları yaralarını sarmaya çalışıyor. Ailelerini, sevdiklerini savaşta kaybeden, evlerinden kilometrelerce uzakta yeni bir hayat için mücadele eden insanların Önder Mahallesi'nde, tek göz evlerdeki hikayeleri tüm yürekleri burkuyor.

YARDIM ALANLAR ŞANSLI

Başkent'e sadece yanına alabilecekleri birkaç parça eşyayla gelebilen binlerce kişi, Önder Mahallesi'nde tuttukları gecekondularda yaşam savaşı veriyor. Tek göz odalarda sefalet içinde yaşayan Suriyeliler, toplanan yardımlarla hayatlarına devam edebiliyor. Hayırseverlerin bağışladığı yatak, battaniye, kanepe, buzdolabı, ocak ve televizyon gibi eşyaları kurulan yardım derneklerinden temin edebilen bazı aileler, diğer ailelere göre kendilerini daha şanslı hissediyor.

SAVAŞTAN ÇOK KORKUYORLAR
Bombalardan kurtulup Başkent'e kadar gelen Suriyeliler'in büyük bir çoğunluğu yaşadıkları kötü günlerin etkisini üstünden atamamış. Bölgede yaşayan birçok savaş mağduru, Esad'ın askerlerinin kendilerini bulacağından korktuğu için fotoğraf çektirmek istemiyor. Suriye'de bir okulda İngilizce öğretmenliği yaparken Halep'teki evine bomba düşünce kocasını kaybeden Nesrin Elbek de onlardan biri. Yaşadıklarından sonra 5 çocuğuyla Ankara'ya gelen Elbek, "Burada hiç kimsemiz yok. 5 çocuğumla ortada kaldım. Suriye'deki dostlarımızın yardımıyla geçiniyoruz" diyerek yardım istiyor.

BOMBADAN ZOR KURTULDU
Halep'ten yaklaşık bir ay önce Ankara'ya gelen Adnan Mayri ve ailesi de Önder Mahallesi'nde hayatına devam ediyor. Suriye'den beraberinde getirdiği malzemelerle kendine bir dükkan açan Mayri, burada yöresel yiyecekler satıyor. Halep bombardımanında bacağından yaralanan Mayri, durumunu kısaca şöyle özetliyor: "12 kişi aylar süren bir yolculuğun ardından buraya geldik. Yapacak bir şeyimiz yok. Tüm paramızla bir ev ve dükkan kiraladık. Burada yaşamaya çalışıyoruz."

SURİYE RESTORANI KURDU
Kardeşleriyle birlikte Suriye'den Önder Mahallesi'ne gelen Muhammed Hellak, burada açtığı restoranında Suriyeli mültecilere yöresel yemekler yapıyor. Türkçe bilmedikleri için bölgede yaşayan Türkler'in şimdilik dükkanlarına gelmediğini söyleyen Hellak, "Biz 3 aile toplamda 25 kişi buraya geldik. Savaş her birimimizi bir yere savurdu. Biz de burada dükkan açtık. Buradan kazandığımız parayla 25 kişiye bakıyoruz. Müşterilerimizin çoğu Suriyeli" diyor.

YARIN: UNUTULAN HASTALIKLAR HORTLADI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombalardan kaçıp Ankara'ya sığındılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN