Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Müşteri' sandılar polis çıktı

Bizans dönemine ait 1 milyon değerindeki 25 parça tarihi eseri satmaya çalışan çete, müşteri kılığındaki polislerce çökertildi

Ankara Kazan'da yaptıkları kazılar sonucu küp, sikke, kolye ve değerli takılar gibi Bizans dönemine ait 25 parça tarihi eser bulan 5 kişilik çete bunları satmak için harekete geçti. İstihbari çalışmalarla durumu öğrenen polis, 1 ay süren teknik ve fiziki takip başlattı. Çete elemanlarıyla müşteri kılığına girerek irtibat kuran Keçiören İlçe ekipleri, eserler için 500 bin TL fiyat biçti. Anlaşma üzerine çete elemanları valizle 25 parça eseri belirlenen adrese getirdi. Polis ani bir baskın yaparak kaçakçıları gözaltına aldı. Tarihi eserlere de el koydu. Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri gelen ihbarlar üzerine istihbari bir çalışma başlattı. Çalışma sonucunda geçmişte değişik suçlardan sabıkası bulunan 5 kişilik bir çetenin tarihi eser kaçakçılığıyla uğraştığı belirlendi. Çetenin Kazan'da yaptığı kazılarda bulduğu eserleri pazarlamak için müşteri aradığı belirlenerek teknik ve fiziki takip başlatıldı. Çete elemanlarının izini süren polis, takıldıkları mekanları, görüştükleri kişileri ve internet adreslerini anbean izledi.

500 bin TL'ye anlaşma sağlandı
Çete elemanlarını bir ay boyunca izleyen emniyet, sivil bir ekip görevlendirerek çete elemanlarıyla bağlantı kurmalarını sağladı. İrtibata geçen ekipler, kaçakçılardan eserler hakkında bilgi aldı. Hangi döneme ait olduğu, kaç adet olduğu ve piyasa değeri hakkında araştırma yaptı. Ardından 500 bin TL karşılığında anlaşma yaparak teslimat için Ovacık bölgesinde boş bir nokta belirledi. Buraya gelen A.E., B.T., K.M., Ç.L. ile D.M. karşılarında polisi görünce şaşkına döndü. Kaçmaya çalışan çete elemanları gözaltına alınırken, piyasa değeri 1 milyon TL olduğu değerlendirilen eserlere de el konuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Müşteri' sandılar polis çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN