Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıp fakültesi öğrencileri sigaraya veda ediyor

"Sigara veya Sağlık" sempozyumunda konuşan Prof. Dr. Fikret İçli, tıp öğrencileri arasında sigara kullanımının azalma gösterdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Ankara Üniversitesi (AÜ) Onkoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından "7. Sigara veya Sağlık Sempozyumu" düzenlendi. Merkezin Müdürü Prof. Dr. Fikri İçli, sigaranın ölümcül olan 40 hastalık ile ilişkisi bulunduğuna dikkati çekti. Sigaranın ölüm riskini her iki cinste de iki kat artırdığını belirten İçli, Tıp Fakültesi öğrencileri arasında yaptıkları araştırmanın sonucunda sigara içen öğrencilerin sayısında her geçen yıl azalma yaşandığını gördüklerini söyledi.

YÜZDE 9'A DÜŞTÜ

Dünyada her yıl 10 saniyede 1 kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan öldüğünü dile getiren İçli, "Ankara Üniversitesi tıp ve hemşirelik öğrencileri arasında 2007 yılından bu yana yaptığımız araştırmaya göre 6'ncı sınıfta sigara içenlerin oranı yüzde 22'den yüzde 9'a indiği belirlendi. Sigara tüketimi öğrencilerimiz arasında hızla düşüyor" diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE KİTAPÇIK
AÜ Rektörü Erkan İbiş yaptığı konuşmada, üniversitenin sigaranın zararları konusunda farkındalık yaratma çabalarının sonuç vermeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İbiş, üniversite olarak bu konuda sosyal sorumluluk anlayışı nedeniyle hassas olduklarını, bu amaçla AÜ'ye kayıt yaptıran tüm öğrencilere sigara ve sağlık konusunda hazırlanmış bir kitapçık verildiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıp fakültesi öğrencileri sigaraya veda ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN