Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutulan hastalıklar hortladı

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Başkent'e gelen Suriyeliler, şark çıbanı, çocuk felci, sıtma, kızamık gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele ediyor

Suriye'de devam iç savaştan kaçıp Ankara'ya yerleşen savaş mağdurları, birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Suriyeliler ile birlikte Şark Çıbanı, çocuk felci, sıtma ve kızamık gibi Anadolu'da unutulan bulaşıcı hastalıkların sayısında artış meydana geldi. Çocuklarını hastaneye götürecek imkanlarının olmadığını dile getiren Suriyeliler, yetkililerin kendilerine yardım etmesi için çağrıda bulundu.

SAĞLIK SORUNLARI ÇOK
Altındağ Önder Mahallesi'nde yerleşen yaklaşık 4 bin civarında Suriyeli'nin hikayeleri yürek burkuyor. Bombalardan kaçıp Başkent'e gelen Suriyeliler, yerleştikleri gecekondularda yaşam savaşı veriyor. Tek göz evlerde, zor koşullarda 15-20 kişi yaşayan Suriyeliler aynı zamanda sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. Suriye'deki saldırılardan yaralı halde kurtulup Başkent'e kadar gelen mültecilerin yanı sıra birçok çocukta şark çıbanı ve çocuk felci gibi hastalıklar görülüyor.

BULAŞICI HASTALIK TEHLİKESİ
Bölgede yaşayan hemen hemen her çocuğun bulaşıcı bir hastalık taşıdığını söyleyen Suriyeli Ali Beak, "Birçoğumuz Halep'te bombardımandan yaralı halde kurtulduk. Burada yaşayan birçok evde yaralı kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimizin tedavileri yarım kaldı. Bunların yanı sıra çocuklarımızda şark çıbanı, çocuk felci gibi hastalıklar var. Bunlar yeterli tıbbı destek ve sağlık yardımı alamayacak durumdalar. Bize yardım edin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutulan hastalıklar hortladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN