Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomalı işsizler

Suriye'deki iç savaştan kaçıp Ankara'ya gelen Suriyeli öğretmenler ve mühendisler karın tokluğuna buldukları işlerde günübirlik çalışıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Başkent'e sığınan binlerce Suriyeli'nin hikayeleri yürek burkuyor. Daha güzel bir hayat için aileleriyle birlikte yollara düşen savaş mağduru doktorlar, öğretmenler ve mühendisler günlük 10-20 TL arasında değişen ücretlere Ankara'nın farklı noktalarındaki inşaatlarda ve atölyelerde kaçak olarak çalışmaya başladı.

Yardım eli bekliyorlar
Ülkelerinde saygın bir meslek sahibi olan diplomalı Suriyeliler Başkent'te buldukları günübirlik işlerde karın tokluğuna çalışıp hayatta kalmaya çalışıyor. İnşaatlarda, imalat atölyelerinde günlük 10-20 TL arasında değişen ücretlere kaçak olarak çalışan Suriyeliler, daha iyi koşullarda çalışabilmek için yetkililerden uzanacak yardım elini bekliyor.

Savaş yüzünden devam edemedi
Ankara'daki diplomalı Suriyeliler'in arasında Muhammet Barakat gibi savaş yüzünden eğitimleri yarım kalmış savaş mağdurları da var. Halep'te bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Barakat, "Final sınavlarımıza 3 gün kala okulumuz bombalandı. Bu yüzden mezun olamadım. Türkiye'ye geldiğimde eğitimime devam ettiğim için başvurumu yaptım ama belgelerim olmadığı için kabul etmediler. Bütün belgelerim okul bombalandığında yok oldu. Benim durumumda eğitimi yarıda kalmış yüzlerce insan var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomalı işsizler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN