Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurt: Başbakan'ın ismini kullandılar

Atillahan Kurt, ATO seçimleri öncesinde Ankara'da sözü geçen bir siyasetçinin oda üyelerini tek tek arayarak Başbakan Erdoğan'ı referans gösterdiğini ifade etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) yönetimine sorduğu sorularla 17 Aralık operasyonu sonrasında yaşananları ortaya çıkaran ATO 59. Komite Meclis Üyesi Atillahan Kurt, SABAH Ankara'ya konuştu. Kurt, ATO'da seçim günü erken saatlerde, Ankara'da çok sevilen ve sözüne güvenilen bir siyasetçinin, kendisiyle birlikte tüm meclis üyelerini telefonla arayarak, "Salih Bezci'nin listesini bizzat Başbakan istiyor" dediğini açıkladı.

ONU BİLE KANDIRMIŞLAR
Son ATO seçiminde çok enteresan şeyler olduğunu ifade eden Kurt, "Sanki bir ticaret odası seçimleri yapılmadı tamamen Türkiye'de genel seçimleri ilgilendiren, devleti bağlayan bir kurum ve kuruluş varmışçasına birileri propaganda yaptı" dedi. Bu propagandayı yaparken kasıtlı olarak Başbakan Erdoğan'ı referans gösterdiklerini belirten Kurt, "Sayın Başbakanımız'ın şu anda mevcut yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kendisinin hazırladığını ve bu yönde herkese kanaat bildirilmesi gerektiği yalanı bizlere söylendi. Bunun için bize telefon eden kişinin ismini paylaşmak istemiyorum ancak paylaşırsam kendisi de bunu kesinlikle teyit edecektir. Ankara'da çok sevilen ve saygıdeğer bir siyasetçi olan bu kişiyi bile kandırmışlar, onu dahi ikna etmişler. Bir şekilde 'Sayın Başbakan'ın listesi budur' diye inandırmışlar" ifadelerini kullandı.

VİCDANİ RAHATSIZLIKLAR TAŞIYORUM
"Yönetim Kurulu'nda oy verirken üzerimizde bir vebal taşıyoruz" diyen Atillahan Kurt sözlerine şöyle devam etti: "Seçimde en fazla liyakat sahibi olan kişiyi seçmek gibi bir görev bilinciyle çalıştık. Ancak Sayın Başbakanımız'ın bize 'Şu yönetim liyakat sahibidir' diye bir önerisi varsa bunu dikkate almak zorundayız. Çünkü onun bilgisi, görgüsü, tecrübesi bizden çok daha yüksektir. En nihayetinde oyumuzu diğer arkadaşların da olduğu gibi Salih Bezci'ye ve mevcut Yönetim Kurulu üyelerine verdik. Tabii mevcut Yönetim Kurulu üyelerinin hepsi paralel yapı mensubudur diyemeyiz. Aralarında benim bildiğim 3-4 kişinin onlarla alakası yok. Ama başka faktörlerle Sayın Başbakan'ın desteğinin alındığını ispat etmek ve bizleri kandırmak için bu isimleri de listeye almışlar. Dolayısıyla ben böyle bir oy vermiş olmaktan ve bu aldatılmışlıktan dolayı ciddi anlamda vicdani rahatsızlıklar taşıyorum."

150 MİLYON CHP İÇİNDİ
Seçimin adil olmayan bir seçim olduğunu belirten Kurt, şöyle devam etti: "Bu süreçte Salih Bezci ile anlaşmak ve uzlaşmak sorunda olduğuna inanmayan bazı meclis üyesi adayları gerekli evraklarını ATO personeline teslim ettiler. Bunların içinde vicdan taşıyan, liyakat taşıyan, usulün böyle olduğuna inanan oda personeli taraf tutmaksızın yetki belgesi verilmesini sağladı. Ancak bunlar seçim sonrasında Salih Bezci'nin iradesini kırmış olmaktan ve onun söylemlerinin dışında davranmaktan dolayı atıldılar. Bunun içinde her kademede personel var. Genel Sekreter Dücane Ergezen'in gitmesinin altındaki gerçek neden de budur."

'HALK BANKASI'NA DÖNSÜN'
Yerel seçim öncesinde paralel yapı ve CHP arasındaki iş birliğini herkesin gördüğünü belirten Kurt, "Paralel yapı ve CHP'nin birlikteliklerinin bir nişanı olarak 150 milyon TL'nin İş Bankası'na kasıtlı olarak aktarıldığını düşünmekteyim. Bu aktarılan para, cemaatin CHP'ye bir zeytin dalı, bir kardeşlik hediyesidir. Sonuç olarak başta Halk Bankası'na yapılan bu operasyonun destekçisi olan ATO'nun parasının tekrar Halk Bankası'na aktarılması, beraberinde ATO'dan haksız nedenle çıkartılan personelin görevlerine dönmesi ve en önemlisi de Sayın Başbakanımız'ın dahil olmadığı bir seçimin onun dahilinde gösterilip de güven duygularının kullanılması çok büyük bir hataydı" diye konuştu.

SALİH BEZCİ'Yİ İKNA ETTİLER
"Salih Bezci'yi bu hale getirenler asıl suçlulardır" diyen Kurt, "Çünkü Salih Bezci yıllardır ATO'da görev yapan ve bildiğim kadarıyla daha önceden herhangi bir cemaat ve örgütle çalışmamış, Ankaralı'ya faydası olan iyi bir tüccardır. Ama tabi ona nasıl bir yöntemle, nasıl bir sıkıntı vererek bu uzlaşmaya ikna ettiler onu bilemiyorum. Salih Bezci bunu çok daha iyi bilecektir. Çünkü Salih Bezci'nin seçimlerde kendi odasından yetki belgesi çıkması gibi bir hileyi yapacağına ve ATO personelini adaletli davrandığı için atmak gibi bir vicdansızlığa sahip olmadığını düşünüyorum" dedi.

"ARKANDAYIZ DEYİP YETKİYİ ALDILAR"
Yetki belgeleri ve gerekli izinlerle ilgili birçok sıkıntı yaşandığını dile getiren Atillahan Kurt, "Eğer ki siz Salih Bezci'ye ve oluşacak listeye karşıysanız bu yetki belgelerini alıp kendi komitenizin seçiminde kazanma şansınız yoktu. Çünkü oy kullanılması için gereken evrakların hiçbirini alma şansınız olmazdı. Dolayısıyla insanlar kendi sektörlerinin ikbalini ve hedeflerini şaşırtmamak için Salih Bezci'ye 'Sonuna kadar yanındayız, arkandayız' taahhütlerini vererek, hatta komitelerde uzlaşmayı sağlayarak, 2 liste veya 3 liste çıkacak olan yerlerde tek liste çıkarmak koşuluyla bu yetki belgeleri çıktı ve seçimler gerçekleşti" dedi.

ATO İMAMI AYHAN ATALAY'DIR
ATO yönetimiyle ilgili görüşlerini aktaran Atillahan Kurt daha sonra şunları söyledi: "Bu camia ile alakadar olan ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Atalay'dır. Bu şahıs ATO'nun imamıdır. Kendisine de bu soruları yönelttim zaten. Bu etkinliğin sonrasında ise 17 Aralık operasyonunun ardından yıllardır Halk Bankası'nda duran paramızın önce 50 milyon TL'sini, sonra 100 milyon TL'sini olmak üzere toplamda 150 milyon TL'sini faiz düşüklüğü sebebiyle İş Bankası'na aktardılar. Eğer tekliflerin ardından Halk Bankası'na gerekli ilgiyi göstermiş olsalar ve 'Yıllardır olan birlikteliğimiz ve ortaklığımız bozulmasın' deseler ben Halk Bankası'nın gerekirse faiz oranını artırarak bu parayı muhafaza etmeye devam edeceğine inanıyordum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurt: Başbakan'ın ismini kullandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN