Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu bıçakların başka yerde benzeri yok

Ünü Türkiye sınırlarını zorlayan Güdüllü bıçak ustası Erdal Atasoy, her biri bir sanat eseri olan ürünleriyle adından övgüyle söz ettiriyor

Güdüllü bıçak ustası Erdal Atasoy'un yüzde yüz el emeğiyle ürettiği bıçakların ünü Türkiye sınırlarını zorluyor. Her biri başlı başına bir sanat eseri olan bıçakların özellikle koleksiyonerler tarafından alıcı bulduğunu söyleyen Atasoy, "Bıçakçılık bizim işimiz. Yıllarca çok ihmal etmişiz. Türkiye'de bu işin çok meraklısı var. Şimdi bu atölyede ürettiğimiz bıçaklar için Türkiye'nin dört bir tarafından meraklılar Güdül'e geliyor" dedi. Her bir bıçak için günlerce emek harcadığını dile getiren Bıçak Ustası Erdal Atasoy, "Bizim bıçaklarımızın özelliği, her bir noktasında el emeği alın teri var" dedi.
Dünyada ilgi çekiyor

Atasoy, atölyeden çıkan her bıçağın tek ve kendine özgü bir yapısı olduğunu anlatarak, "Bıçakları "Damascus" diye bilinen Şam çeliğinden üretiyorum. Osmanlı'nın kullandığı Damascus bıçaklarını özel bir teknikle kat kat çelikten yapıyoruz. Bıçaklar tüm dünyada büyük ilgi çekiyor" diye konuştu.

'Can almasın'
Güdül'ü çok sevdiği için bıçak atölyesine "Güdül Bıçak" adını verdiğini anlatan Erdal Atasoy, "Ben bu işe 2010 yılında başladım ve 4 yılda Türkiye'nin sayılı bıçak ustaları arasına girdim. Bu işi devam ettirip Güdül'ü tüm dünyaya tanıtmak istiyorum. Yaptığım işi çok seviyorum ve bu işi yaptığım sürece tek isteğim var. Benim bıçaklarım can almasın, sadece hayatı kolaylaştırsın" diye konuştu.

2 Bin 500 TL değerinde özel sap tasarımı var
Bıçak tasarımlarında sınır tanımayan Erdal Atasoy şöyle konuştu: "Bu atölyede 50 TL'den 2 bin 500 TL'ye kadar bıçak var. Damascus bıçaklarının yanı sıra gravür işlemeli bıçaklar ve kişiye özel tasarımlar yapıyorum. Geyik ve Karaca boynuzundan bıçak sapları tasarımlarım var. Geleneksel tasarımlarımın yanında modern tasarım bıçaklar da yapıyorum. Türkiye'nin dört bir tarafından müşterim var. Koleksiyonerlerin yanı sıra fonksiyonel bıçak modelleriyle herkes için bıçak üretiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu bıçakların başka yerde benzeri yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN