Yıkıma mühür geliyor

Atakule Çarşısı'nın yıkımıyla ilgili çıkan yürütmeyi durdurma kararını mutlulukla karşıladıklarını söyleyen Avukat Mustafa Büyükavcıoğlu, "Yıkımın gün içerisinde mühürlenmesini bekliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Atakule Çarşı'nın yıkımıyla ilgili Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nden çıkan yürütmeyi durdurma kararının ardından Atakule'nin Mimarı Ragıp Buluç, Avukat Mustafa Büyükavcıoğlu ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş ortak basın toplantısı düzenledi. Atakule'nin önünde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Avukat Büyükavcıoğlu, "Bu karar Türkiye'de mimarlar açısından çok önemli bir kazanım ve bu konuda verilmiş ilk karardır. Bugünden sonra başka bir sürece girmiş bulunuyoruz. Yıkımın bugün mühürlenmesini bekliyoruz" diye konuştu. Çarşı'nın halini gördükçe üzüldüğünüzü söyleyen Mimar Ragıp Buluç, "Dört yılda tamamladığım proje üç beş günde yıkıldı. Ben mimarım ve mimarca düşünmek istiyorum.

''SATIP KURTULSUNLAR''
Buluç, ''Atakule GYO, burayı beğenmediyse neden satın aldı? Burada eğer bir tadilat yapılacaksa mimarı hayattayken neden başka mimara gitti? Burada hakkı yenen esnafın mağduriyeti nasıl giderilecek? Bu işi beceremediler bir an önce satıp kurtulsunlar. Buranın park olarak kalmasını istiyorum. Park olmayacaksa en ince detayına kadar projesi var. Yıkmasını nasıl biliyorlarsa eski haline geri getirsinler" dedi.

'KOLEKTİF BİR KARAR VERİLSİN'
Atakule'nin Başkent'in en önemli yapılarından biri olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş da "İki açıdan bu durumu önemsiyoruz. İlki mimarın telif hakkını yok sayan uygulamalara yanıt olduğu için yürütmeyi durdurma kararının önemli olduğunu düşünüyoruz. İkinci olarak da Ankara'nın simgesel bir yapısı olan Atakule'nin emri vaki ile yıkılmasıdır'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıkıma mühür geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN