Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seyyar galeriyle otomobil vurgunu

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Ankara'da seyyar galeriler üzerinden çok sayıda vatandaşı tuzağa düşürüp araçlarını hileyle alan 10 kişilik şebeke, polisin yaptığı operasyonla çökertildi

Asayiş Şubesi Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, 6 aylık teknik ve fiziki takibin ardından seyyar galeri dükkanları açarak internet ve oto pazarında araçlarını satan vatandaşları hedef alan bir şebeke tespit etti. Şebekenin görüştüğü araç sahiplerine kendilerini galerici olarak tanıtıp formaliteden açtıkları galeri dükkanına götürerek güven aşıladıkları belirlendi. Şebekenin bir elemanı araç sahibiyle notere giderken, diğer elemanın da otomobili ustaya götürmek bahanesiyle sırra kadem bastığı saptandı. Dolandırıcılık polisinin düzenlediği operasyonla çökertilen şebekenin yöntemleri akıllara durgunluk verdi. Şebekenin önce Ankara'nın belirli semtlerinde birkaç günlüğüne galeri dükkanı açtığı, ardından internet üzerinden ve oto pazarlarında araçlarını satmak isteyen vatandaşları kurban seçtiği saptandı. Şebekenin güven telkin etmek için alıcıları, seyyar galeriye davet edip yemek ve çay ikramında bulunduktan sonra fiyatta anlaşmaya vardıkları kaydedildi.

500 bin TL dolandırdılar
Araç sahibi notere gidip satışı verirken, otomobili götüren diğer elemanın da anında aracı ikinci bir kişiye sattığı kaydedildi. Araç sahiplerine ise karşılıksız çek ve senetler verdikleri kimisine de banka üzerinden paralarını havale edeceklerini belirterek kandırdıkları saptandı. Bu yöntemle 20'nin üzerinde vatandaşın 500 bin TL dolandırıldığı tespit edildi. Polis, 10 şebeke elemanıyla birlikte hileli yöntemlerle aldıkları otomobillere el koydu. Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyyar galeriyle otomobil vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN