Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlıca hafızası kurslarla tazeleniyor

MEB ve Hayrat Vakfı tarafından düzenlenen Osmanlı Türkçesi kurslarına katılanlara sertifikaları verildi

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Osmanlı Türkçesi kursları sertifika töreni MEB Şura Salonu'nda gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, Osmanlı Türkçesi'nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması ve sosyal bilimler liselerinde zorunlu ders olmasının geçmişle gelecek arasında sağlam bağlar kurulması açısından önem taşıdığını söyledi.

130 BİN KURSİYER KATILDI

Yaklaşık 2 yıl önce imzalanan protokolle onbinlerce vatandaşa Osmanlı Türkçesi öğrenme imkanı sağlandığını belirten Avcı, düzenlenen 4 bin 530 kursa 130 bine yakın kursiyerin katıldığını kaydetti. Bakan Avcı, dilini kaybeden milletlerin, hatırasını, hafızasını hem ferdi hem de cemiyetle ilgili kimliklerini kaybetmeye mahkum olduğunu ifade etti.

"MAZİYLE ATİ ARASINDA KÖPRÜ"
Avcı, "Bizim için maziyle ati arasındaki köprüyü sağlam kurabilmenin yolu Osmanlı Türkçesi'ni okuyup anlayabilmekten geçiyor. Ecdadımızdan kalan yüzbinlerce yazılı kaynağın okunamaması hem medeniyet bağımızın zarar görmesine hem de Osmanlı Türkçesi'nin taşıdığı estetik zevkten mahrum kalmamıza neden olmaktaydı" diye konuştu.

MEHTER TAKIMI SAHNE ALDI
Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi. Aralarında yabancı uyruklu öğrencilerin de bulunduğu bazı kursiyerler sertifikalarını Bakan Avcı'nın elinden aldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı da konser verdi ve vakfın faaliyetlerini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlıca hafızası kurslarla tazeleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN