Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçmişten Gelen Estetik: Hat-Ebru-Sedefkarlık

Sedefkar Salih Balakbabalar ve ebru sanatçısı Alparslan Babaoğlu'nun çalışmalarından oluşan 24 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Necati Şahin, Türk sanatına ve sanatçısına katkıda bulunmak istediklerini belirterek, "Yaşayan en büyük sanatkarlarımızdan Sedefkar Salih Balakbabalar ve ebru sanatçısı Alparslan Babaoğlu'nun çalışmalarından oluşan 24 eseri, sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz" diye konuştu.

800 PARÇALIK KOLEKSİYON

Merkez Bankası Sanat Galerisi'nde, Sedefkar Salih Balakbabalar ve ebru sanatçısı Alparslan Babaoğlu'nun hat temalı eserlerinden oluşan "Geçmişten Gelen Estetik: Hat-Ebru-Sedefkarlık" sergisi açıldı. Serginin açılışını yapan Şahin, Merkez Bankası'nın kurulduğu 1930 yılından bu yana çağdaş Türk ressamlarının eserlerinden oluşan, yaklaşık 800 parçalık bir koleksiyon oluşturduğunu söyledi. Ut ve ney dinletisiyle ziyaretçilerin keyifli dakikalar geçirdiği sergi, 17 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.

SANAT VE SANATÇI DESTEKLENMELİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan da "Merkez Bankası'nın hat-ebru-sedefkarlık sergisi takdire şayan" dedi. Geleneksel sanatlara destek verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Özaslan, etkinliğin aynı zamanda yeni nesilleri de sanatla buluşturma anlamında önemli olduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmişten Gelen Estetik: Hat-Ebru-Sedefkarlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN