Suriyeliler can derdinde

Altındağ'da Suriyeli mülteciler ile mahalle sakinleri arasında başlayan gerginlik bitmek bilmiyor. Suriyeliler can derdinde

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Suriye'deki iç savaştan kaçıp Altındağ'a yerleşen Suriyeliler can derdine düştü. Hafta içinde Hacılar Mahallesi'nde iddialara göre Suriyeli mültecilerin bir kişiyi darp etmesiyle başlayan olaylar mahalle sakinlerinin, Suriyeliler'in yaşadığı evi taşlayıp ateşe vermesiyle son bulmuş, birçok kişinin yaralandığı olaylarda 20'ye yakın Suriyeli gözaltına alınmıştı. Olaydan sonra oluşan ortamdan endişe duyduklarını söyleyen Suriyeliler, "Çok korkuyoruz, hayatımızdan endişe ediyoruz" dedi.

SAVAŞTAN KAÇTILAR
Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçıp daha güzel bir hayat için Başkent'e sığınan Suriyeliler, meydana gelen olaylar yüzünden hayatlarından endişe ediyor. Çoğu Altındağ'daki Hacılar ve Önder Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında boşaltılan gecekondularda yaşayan savaş mağdurları, "Biz savaştan kaçıp geldik, burada başka bir savaşın içinde düştük" dedi.

'KİMSE BİZİMLE KONUŞMUYOR'
Mahale sakinlerinden korktukları içini ismini vermek istemeyen Suriyeliler, "Altındağ'da yaşayan Suriyeliler'in çoğu Halep'te bombalardan kaçıp buraya geldi. Birçoğu ailesini, sevdiklerini bombardımanlarda kaybetti. Hepimiz ailemiz için, çocuklarımız için vatanımızı bırakıp yollara düştük, buraya kadar geldik. Gidecek başka yerimiz, yapacak başka işimiz yoktu. Buraya geldiğimiz günlerden bu yana mahalle sakinleri bize tepki göstermeye başladı. Kimse bizimle konuşmuyor" diye dert yandı. Suriye'den gelenlerin sayısı artıkça bölge sakinlerinin kendilerine olan tepkilerinin arttığını dile getiren Suriyeli mülteciler, "Savaştan kaçıp buraya gelen Suriyeliler'in sayısı arttıkça burada yaşayanların tepkisi giderek artmaya başladı. Yolda görenler laf atmaya başladı. Bizim aramızda da hoş olmayan insanlar olabilir. Hepimiz bir değiliz. Şimdi üstümüzde çok daha baskı var. Dışarı bile çıkmaya zorlanıyoruz. Burada yaşayanları çoğu canları için endişeleniyor. Geceleri ne olacağını bilmiyoruz. Bize yardım edin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler can derdinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN