Emanete böyle sahip çıktılar

SABAH Ankara'nın haberleri sonrası zorunlu basın açıklaması yapan Gazi Üniversitesi, ifadelerinde kullandığı cümlelerle kendini ele verdi

Yaptığı zorunlu basın açıklamasında, "Üniversitenin hiçbir gayrimenkulu peşkeş çekilemeyecektir. Bunlar kamu adına bize teslim edilmiş emanetlerimizdir" ifadelerini kullanan Gazi Üniversitesi yönetiminin, Gazi Üniversitesi Vakfı'na ait kupon bir dükkanı mart ayında sattığı ortaya çıktı. Kafe olarak işletilen ve ciddi bir müşteri kitlesine sahip olan dükkan, 11 yıldır düzenli ödeme yapan kiracısının tüm ısrarlarına rağmen 5 milyon 250 bin TL'ye Süleyman Kerekli'ye satıldı.

Asılsız iddialar


Gazi Üniversitesi'nin basın açıklamasındaki iddialara cevap veren Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Derneği (HEGEM) Genel Başkanı Adem Solak, "Öncelikle mobbing merkezi açtığını iddia eden bir üniversite kendisiyle ilgili mobbing araştırmasından rahatsız olmaz. Bizim araştırmamızı beğenmiyorlarsa ortak bir çalışma yapalım. Şahsımla ilgili 6 bin TL ile işe alınma talebim olduğundan bahsedilmektedir. Bunlar asılsız iddialardır. Rektör, şiddet merkezini bana kurdurup paralel yapıya teslim etmiştir. Milyonluk projeleri cemaate aktarmak için bana mobbing uyguladılar" dedi. Üniversite bünyesinde 15 profesör üyelerinin olduğunu hatırlatan Solak, "Oradaki bilim insanlarına ciddi mobbing uygulanmakta" diye konuştu.

'Suç duyurusunda bulunacağız'

Anket sayısının 500'e ulaştığını anlatan Solak, katılanların yüzde 97'sinin 'üniversitede mobbing ve kanunsuzluk var' dediğini açıkladı. Solak, "Cemaatin dekan odasını basan hocası var ve rektör bununla ilgili soruşturmayı sakladı. Bu şekildeki bir rektörün kendini masum göstermesi zaten üniversitede mobbing olduğunu ortaya koymaktadır. Anketlerimiz engellenmiştir ve somut delillerimiz vardır. Bununla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" dedi. Rektör Büyükberber'in açıklamaları kendi adına yapmaktan kaçındığını da sözlerine ekleyen Adem Solak, "Başkalarını tampon olarak kullanmaktadır. Başka elemanları öne sürüp, bu çeşit çalışmaları yıldırmak için değişik şekillerde kullanmaktadır. Üniversitede görüştüğümüz hocaların tamamı cemaat korkusu yaşamaktadır. Bu hocalar 'cemaatin emniyette ve adliyede adamları var bir şekilde devreye sokup kazanırlar' diye korku yaşadıklarını ifade ediyor" dedi.

Anayasal suç işleniyor

Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber hakkında SABAH Ankara'da çıkan haberlerin ardından Gazi Üniversitesi internet sitesinde üniversite yönetimi adına yapılan zorunlu basın açıklamasında, hukuk ve etiğin herkes için gerekli olduğu söylendi. Göreve geldiği günden beri sayısız skandala imza atan Büyükberber ve üniversite yönetimi mobbingden Gazi Üniversitesi Kooperatifi davalarına kadar aleyhine verilmiş onlarca mahkeme kararını yok sayıp Anayasal suç işliyor.

Fakülte de de sürüyor


Yapılan yazılı açıklamada, "Öğretim üyelerinin şirket kurmaları tabii ki suç değildir" deniyor. Süleyman Büyükberber'in, Mustafa Benekli ve Uğur Coşkun ile Onkogrup İlaç Sağlık Eğitim ve Tic. Ltd. Şti kurulmasıyla başlayan iş ortaklığı fakülte yönetiminde de devam ediyor. Büyükberber, Rektör olduktan sonra Mustafa Benekli, Tıp Fakültesi Dekan Vekilliği görevine, diğer ortak Uğur Coşkun ise Gazi Üniversitesi danışmanlığına getirilip bu ikiliye üniversitede maddi geliri de olan daha onlarca görev veriliyor. İş ile başlayan otaklık üniversite yönetimiyle devam ediyor.

Modacıdan mobbingci

Rektör Büyükberber'in Gümüş İğne Fizik Tedavi Merkezi ile olan ilişkisini herkes dillendiriyor. Merkezin sahibi olan Bülent Çivitçi'nin eşi, Moda Tasarım Uzmanı Şule Çivitçi, Gazi Üniversitesi'nde ilk önce Mobbing Ofisi'nin başına getiriliyor. Çivitçi'ye daha sonra da başta Gazi Üniversitesi Vakfı okulları olmak üzere üniversitede onlarca görev veriliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Emanete böyle sahip çıktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN