Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma seferberliği

Yüzlerce maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma'daki facianın ardından Başkent'te bayraklar yarıya indirildi, kentteki camilerde sela okundu

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Soma'da yaşanan maden faciasının ardından 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Manisa'nın Soma ilçesi Eynez bölgesindeki Soma Holding'e ait Soma Kömür İşletmeleri'nde önceki gün vardiya değişimi sırasında elektrik trafosunun patlaması sonucu çıkan yangında yüzlerce maden işçisinin hayatını kaybetmesi tüm ülkeyi yasa boğdu. Başkent'te tüm bayraklar yarıya indirildi. 19 Mayıs kutlamaları da iptal edildi.

CAMİLERDE SELA OKUNDU
Ankara'daki iki bin 875 camide Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için sela okundu. Ankara Üniversitesi'nin internet sayfası üzerinden ve Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı üzerinden Soma'da yaşanan faciada hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Güvenpark'ta toplanan Ankaralılar da madenciler için oturma eylemi gerçekleştirdi.

Özel ekip gönderildi
Soma'da yaşanan maden faciasının ardından Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bölgeye arama kurtarma ekibi gönderdi. 18 uzman personel, tam teçhizatlı büyük bir arama kurtarma aracı, 2 K-9 arama kurtarma köpeğinin yer aldığı ekip aracı, komuta aracı, arazöz ve karavan ile arama kurtarma çalışmalarına destek veren ekip Soma'da arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Bu facia içimizi yaktı
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi

Halen mahsur bulunan madencilerin kurtarılması çalışmalarına destek olmak için Büyükşehir Belediyesi ekip ve ekipmanlarıyla bölgede bulunduklarını kaydeden Başkan Gökçek, meydana gelen maden faciasına ilişkin yayınladığı taziye mesajında şunları söyledi: "Manisa ilimizin Soma ilçesinde meydana gelen elim faciada hayatını kaybeden tüm madencilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı kardeşlerimize de Allah'tan şifa diliyorum. Halen mahsur bulunan madencilerimizin de biran önce kurtarılması için dua ediyor ve yakınlarına sabırlar diliyorum. İçimizi yakan bu elim facia için Büyükşehir Belediyesi olarak arama kurtarma ekip ve ekipmanlarımızla bölgeye hemen intikal ettirdik. Ekibimiz Soma'da şu anda çalışmalara destek veriyor. Ülkemizi yasa boğan bu acı olay karşısında söylenebilecek söz bulamıyorum. Tüm dualarımız mahsur kalan kardeşlerimizle. Allah yar ve yardımcıları olsun… Ülkemizin ve milletimizin başı sağolsun…"

ARKADAŞINA GÖNDER
Soma seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN