Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maniadan kurtuldu imardan kaçamadı

Hayalet kule olarak anılan Keçiören'deki Cumhuriyet Kulesi, son mania planı değişikliyle yükseklik engelinden kurtuldu. Kule, imar planı nedeniyle yıkılacak

6 yıldır atıl bir şekilde duran ve Ankara için olumsuz bir sembol haline gelen Cumhuriyet Kulesi, Milli Savunma Bakanlığı'nın mania planı üzerinde yaptığı değişikliklerle yükseklik engelinden kurtuldu. Ancak yaklaşık 20 milyon TL'nin harcandığı kule inşaatının imara aykırılık gerekçesiyle yıkılması gerekiyor. Yeni değişiklikler sonrası Danıştay 6. Dairesi'nin kesinleştirdiği yıkım kararıyla ilgili nasıl bir çözüm bulunabileceği ise merak konusu oldu.

KULE KURTULAMADI

Başkent'in en büyük sorunlarından biri haline gelen ve 6 yıldır inşası yılan hikayesine dönen Cumhuriyet Kulesi için en önemli engel aşıldı. Milli Savunma Bakanlığı'nın mania planı üzerinde yaptığı son değişiklikler sonrasında yükseklik engelinden kurtulan "hayalet kule", hakkında kesinleşen Danıştay kararı nedeniyle yıkım zorunluluğundan kurtulamadı.

20 MİLYON ÇÖPE GİDECEK

175 metre yüksekliğe sahip olması planlanan ancak 144.'ncü metrede yapımı durdurulan kule için yaklaşık 20 milyon TL'nin harcandığı vurgulanıyor. Geçen yıl Danıştay 6. Dairesi'nin kesinleştirdiği yıkım kararı hem mania planına uygun olmaması hem de imara aykırı olması nedeniyle alınmıştı. Şimdi ise harcanan 20 milyon TL'nin heba olmaması ve yıkım işlemleri dolayısıyla büyük bir bütçenin daha kuleye harcanmaması için nasıl bir çözüm bulanacağı merak konusu oldu.

'ELBETTE YIKMAK İSTEMEYİZ'
Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Şu anda mevcut yıkım kararıyla ilgili mahkemenin esas gerekçesi imara aykırılıktır. 3 yıl boyunca bu kulenin yıkılmaması için hukuk mücadelesi verdik ancak bir formül bulamadık. Mecburen yıkım kararını uygulamak zorundayız ancak başka bir gelişme olursa elbette ki yıkmak yerine başka bir şekilde değerlendirmek isteriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maniadan kurtuldu imardan kaçamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN