Hırsızların şifresi tatille çözüldü

Giriş Tarihi: 20.5.2014

Ankara'da çaldıkları otomobilleri satıp daha sonra bu paralarla tatile çıkan çetenin, Fethiye tatili için "Ölü Deniz" şifresini kullandığı öğrenildi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince tespit edilen oto hırsızlık çetesine yönelik 10 ay süren takip başlatıldı. Polisin teknik ve fiziki takibe aldığı çete elemanlarının Ankara, Çankırı ve Muğla'da örgütlü olarak otomobil çalıp parçaladığı, ardından bu araçların motor ve şasi numaralarını değiştirerek sattığı saptandı. Çete elemanlarının polise takılmamak için "ölü deniz" şifresini kullandığı belirlendi.

03.00'TE HAREKETE GEÇİYORLAR

Benzer suçlardan çok sayıda sabıkası bulunan A.Y.'nin liderliğinde bir çetenin varlığını belirleyen polis, Ankara, Çankırı ve Muğla'daki sanayi sitelerinde tamir dükkanı bulunan çete elemanlarının birbiriyle irtibatlı olduğunu saptadı. Çete elemanlarının kendi aralarında şifreli konuştuğu, özellikle gece saat 03.00 sıralarında harekete geçerek park halindeki araçları çaldığı belirlendi.

PARÇALARI DEĞİŞTİRİP SATIYORLAR
Çaldıkları otomobilleri kendilerine ait tamirhanelerde parçalayıp motor ve şasi numaralarını değiştirerek internet ve oto galerileri aracılığıyla buldukları müşterilere satan çete elemanlarının sık sık Fethiye'ye tatile gittiği de belirlendi. Kendi aralarında "Ölü Deniz" şifresini kullanan çete elemanlarının polise takılmamak için çalacakları araca "paspas hazır", arabayı çaldıklarında "ıhlamur hazır", aracı parçaladıktan sonra "elektrikler kesildi" ve satıp parayı aldıktan sonra ise "ölü deniz tatili tamam" diyerek şifreli konuştuğu öğrenildi. "Kelepçe" adlı operasyonla üç ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalanan 8 eleman adliyeye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızların şifresi tatille çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN