'Cilt kanserinde bir ümit doğdu'

Tıbbın çaresiz kaldığı cilt kanseri tedavisinde, İmmünoonkolojik yöntemle büyük oranda başarı sağlandı

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Cilt kanserinin, dünyanın istisnasız her yerinde en hızlı artan tümör olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, melanom sıklığının dünyada son 30 yılda yüzde 250 oranında arttığını belirtti. Çelik, "Melanomu henüz yok edemiyoruz ama yeni ilaçlarla durdurabildik. En azından bu korkunç hızla giden arabayı ilk defa gaz pedalını çekerek durdurmayı başaran moleküller bulundu" dedi.

TEDAVİDE ÜMİT DOĞDU
Çelik, yaptığı açıklamada, cilt kanserinin diğer kanserlere benzemediğini, tedavisinde çaresiz kalındığını ve hemen hemen hiçbir şey yapılamadığını söyledi. Bugün ilk defa cilt kanseri tedavisinde kemoterapiyle hiçbir zaman elde edilemeyen bir başarıya ulaştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Çelik, "Bir ümit çıktı. İmmünoonkolojik hedefe yönelik yeni ilaçlarla melanomu henüz yok edemiyoruz ama durdurabildik" diye konuştu.

'Savunma sistemi kullanılıyor'
İmmüno-onkoloji yönteminde, vücudun kendi savunma sistemi olan "T" hücrelerinin kullanıldığını ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tümörü tanıyıp yok etmesi gerektiği halde gözden kaçıran "T' hücrelerinin etkinliğinin artırılması, immunoonkolojik tedavi olarak adlandırılıyor. Şu ana kadar gerçekleştirilen çalışmalar, özellikle tedavisi mümkün olmayan ilerlemiş kanserlerde, yaşam kalitesini artırmaya hem de ömrü uzatmaya yönelik çok önemli başarılar sağlamıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cilt kanserinde bir ümit doğdu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN