Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserin cerrahi yöntemlerle tedavisi

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Prof. Dr. Erhan Reis

Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla ortaya çıkan kanser, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere yol açmaktadır. Kanser tedavisinde başarılı sonuca ulaşmak için en önemli nokta, hastalığın tanısının erken evrede konulmasıdır. Bunun sonrasında uygulanacak doğru tedavi sayesinde hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün. Memorial Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Erhan Reis kanser ve hastalığın tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler hakkında bilgi verdi.

Erkeklerde daha sık görülüyor.
Ülkemizde her yıl binlerce kişinin yakalandığı kanser hastalığının 100'den fazla çeşidi var. Kanser hastalarının çoğunluğunu oluşturan erkeklerde en sık görülen kanser türleri sırasıyla; akciğer, prostat, mesane, kalın bağırsak ve mide kanserleridir. Kadınlarda ise bu sıralama; meme, tiroid, kalın bağırsak, rahim ve akciğer kanserleri olarak karşımıza çıkıyor.

Cerrahi işlem kanserde temel tedavi yöntemi.
Kanser tedavisinde kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (ışın tedavisi) ve daha spesifik yöntemler ana tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, kan kanseri gibi bazı kanser türlerinin dışındaki tüm kanser türlerinde ana tedavi yöntemi ameliyattır. Özellikle kalın bağırsak, mide, meme ve tiroid kanserlerinin tedavisi genel cerrahların ve cerrahi onkologların ilgi alanına giriyor. Sık karşılaşılan bu kanserlerin tedavisinde cerrahi işlem temel tedavi yöntemidir.

Tümörlü dokunun tamamı tek seferde çıkarılmalı.
Kanser cerrahisinde kanserli dokuya ulaşılarak bu doku tamamen çıkarılmakta. Kanser cerrahisinin uygulanmasında altın standart, ameliyatın mikroskobik düzeyde dahi kanser hücresi bırakılmadan yapılmasıdır. Operasyon sonrasında tümörün tekrarlamaması için, tümöre mümkün olduğunca dokunulmamalı ve etrafına mutlaka sağlıklı doku kazandırılmalı. Ayrıca tümörlü dokunun lenf bezleri ve etkilediği tüm yandaş organlar ile birlikte eksiksiz olarak çıkarılması gerekmekte. Ameliyatı yapacak cerrahın bu konuda yeterli eğitim, tecrübe ve yeteneğe sahip olması, hastalığın tekrarlaması ya da yayılması gibi sorunların ortaya çıkmasına engel olacaktır.

Kanser ameliyatları artık küçük kesilerle yapılabiliyor.
Kanser cerrahisi sadece tedavi etme amacıyla değil, tanı koyma, hastalığı evreleme, kansere bağlı oluşan bir yan etkiyi düzeltme gibi değişik amaçlarla da uygulanabilmektedir. Günümüzde modern tıptaki gelişmeler sayesinde kanser cerrahisinin uygulanmasında eskisi gibi büyük kesilere ihtiyaç duyulmamaktadır. İşlem, laparoskopik ve robotik cerrahilerdeki ilerlemelerle birlikte kapalı yöntemlerle yapılabilir hale gelmiştir. Laparoskopik kanser cerrahisi ile tedavi edilen hastalar, kısa zamanda sağlıklarına kavuşarak, gündelik hayatlarına dönebilmektedirler.

Ekip çalışması çok önemli.
Kanser cerrahisinde en önemli noktalarda biri de ekip çalışmasıdır. Cerrahi işlemi uygulayacak ekibin; tıbbi onkoloji, patoloji, nükleer tıp, radyasyon onkolojisi, gastroenteroloji, radyoloji, anestezi, beslenme gibi bölümlerle işbirliği içinde çalışabilmesi, hem hasta hem de ameliyat ekibine büyük faydalar sağlamaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserin cerrahi yöntemlerle tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN