Müzede tarih ve kültürün izi var

Anadolu'nun tarih ve kültürüne ait önemli izler, Başkent'teki 50'yi aşkın müzede korunuyor. Bu değerler müzelerde gelecek nesillere taşınıyor

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Başkent'te Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 7, TBMM'ye bağlı 1, askeri 9, kişi ve kurumlara ait 36 özel müze bulunuyor. Başkentliler'in yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı turistin de ziyaret ettiği müzelerde, yurt dışından iadesi sağlanan "Kanatlı Denizatı Broşu" ve "Troya Hazinesi" gibi kıymetli eserler de yer alıyor. On binlerce yıldır farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Anadolu'nun tarih ve kültürüne ait önemli izler, Başkent'teki müzelerde korunarak gelecek nesillere taşınıyor. Anadolu Medeniyetleri, Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı, Resim ve Heykel, Etnografya, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri, Vakıf Eserleri ile Ulucanlar Cezaevi Müzesi gibi pek çok müzeye kent merkezinde yer almaları dolayısıyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Türkiye'nin gözde değerlerinden biri
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uzun soluklu onarım ve restorasyon projesinin tamamlanmasının ardından tüm bölümleri ziyarete açılan Anadolu Medeniyetleri Müzesi de Başkent'in ve Türkiye'nin gözde müzelerinden. Atpazarı olarak adlandırılan semtte, Ankara Kalesi'nin dış duvarının güneydoğu kıyısında yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı binasından oluşuyor. Müzede, mimari canlandırmalar ve interaktif uygulamalar ziyaretçiler tarafından kullanılabiliyor.

Açık hava müzesi Agustus Tapınağı
Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi projesi kapsamında yenileme çalışmalarını sürdürdüğü Hacı Bayram Camii bölgesinde yer alan Agustus Tapınağı da Başkent'in açık hava müzeleri arasında yer alıyor. Eski çağlardan günümüze kadar ayakta kalmış yapıların en önemlilerinden olan Agustus Tapınağı, Hacı Bayram Camii'nin bitişiğinde yer alıyor. Tapınak, Roma İmparatoru Agustus adına bir bağlılık nişanesi olarak inşa edilmiş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzede tarih ve kültürün izi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN