"Selimiye Camii" Kırıkkale'ye taşındı

Giriş Tarihi: 29.5.2014

Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin mimarisi örnek alınarak Nur Cami inşa ediliyor

Kırıkkale Müftüsü Bekir Gerek, Mimar Sinan'ın ustalık dönemi eseri Selimiye Camii'nin mimarisi örnek alınarak inşa edilen Nur Camii'nin de yeni bir Selimiye olduğu görüşünü ifade etti. İnşasına 6 yıl önce başlanan camiinin, yılsonunda hizmete gireceğini söyleyen Gerek, "Bu proje ile abidevi bir eser yapılıyor. Bu muhteşem cami, 4 minaresi ve estetiğiyle Kırıkkale'ye farklı bir silüet kattı" dedi.

"ÖZGÜN BİR PROJE"
Nur Camii ve Külliyesi inşaatının Selimiye Camii'nden esinlenerek özel olarak projelendirilen özgün bir eser olduğunu dile getiren Gerek, "Caminin iç bölümü gerçekten bir selatin camiine yakışır şekilde yapılıyor. Bu cami projelendirilirken Türkiye'nin bu alanda en iyi mimarları, mühendisleri ve sanat sahibi kişiler tercih edildi" diye konuştu.

11 BİN KİŞİ İBADET EDEBİLECEK
Cami inşaatında, Selimiye ve Süleymaniye ile diğer önemli eserlerdeki gibi Marmara mermerinin kullanıldığını anlatan Gerek, bu mermerin işlemeye müsait, homojen yapısıyla renk uyumu gösteren bir malzeme olduğunu dile getirdi. Gerek, Nur Camii inşaatına bugüne kadar 27,5 milyon lira harcandığını, 32 -33 milyon liraya projeyi bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Nur Camii'nde 3 bin 500'ü harimde, 7 bin 500'ü avluda olmak üzere toplam 11 bin kişi ibadet edebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Selimiye Camii" Kırıkkale'ye taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN