Yenimahalle Başkent'in modern yüzü oluyor

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Başkent'in bir zamanlar en müstesna semti olan Yenimahalle, 90'lı yıllarda kaybettiği özelliğini, yeni Başbakanlık binası ve Ankapark projesine ev sahipliği yaparak yeniden yakaladı. 1940'lı yılların sonlarında kurulan Yenimahalle, iki katlı, bahçeli müstakil evleriyle ünlendi. Memurlara satılan ucuz arsalar üzerine, Emlak Bankası kredileri ile yaptırılan rengarenk evler, kısa sürede Yenimahalle'yi Bahçelievler ile birlikte Ankara'nın en ayrıcalıklı semtine dönüştürdü.

MÜSTAKİL EVLER YIKILDI

Yenimahalle, 90'lı yıllara kadar koruduğu bu özelliğini, Oran, Ümitköy, Çukurambar gibi kentin yeni gelişen semtlerine bıraktı. Müstakil evler bir bir yıkılırken yerlerini sıradan apartman daireleri aldı. Başkent'in kalbi konumundaki Kızılay ve Ulus'un yanı başında olmasının yanı sıra, Ostim, Gimat Anadolu Bulvarı, İstanbul Yolu gibi en önemli ticaret merkezlerini bünyesinde barındıran Yenimahalle'nin eski günlerine dönmesi uzun sürmedi.

YENİ BAŞBAKANLIK
Özellikle yeni Başbakanlık binasının yeri olarak Yenimahalle'nin tercih edilmesi, ilçenin önemini eskisinden de fazla artırdı. Söğütözü'ndeki 150 dönüm arazi üzerinde, Selçuklu mimarisine uygun olarak inşa edilen yeni Başbakanlık binasının 3 katlı olması öngörülüyor. Cumhurbaşkanlığı gibi birden çok girişi bulunan yeni bina, yaklaşık 650 milyon liraya mal olacak. Yenimahalle'ye değer katacak bir başka proje de Ankapark olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenimahalle Başkent'in modern yüzü oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN