Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyan Kültür'den "duygusal veda"

Ankara'da 1959 yılından bu yana faaliyet gösteren İtalyan Kültür Merkezi'nin 30 Eylül itibariyle kapanacağı açıklandı. Karar, duygusal bir veda yazısıyla duyuruldu

Başkent'in kültür sanat hayatına yarım asrı geçkin süredir katkı sunan İtalyan Kültür Merkezi'nin kapanması kesinleşti. Merkezin kapanacağını duyan her kesimden sanatçı ve sanatseverin destek verdiği imza kampanyası da İtalyan hükümetinin verdiği kararın önüne geçemedi. Yıllardır Ankara'da sanat kurumlarıyla ortaklaşa birçok etkinliğe imza atan İtalyan Kültür Merkezi'nin 30 Eylül'den itibaren faaliyetlerine son vereceği açıklandı.

19 HAZİRAN'DA "ELVEDA"

Merkezden yapılan açıklamada, 30 Eylül itibariyle İtalyan Büyükelçiliği bünyesinde Kültür Ofisi olarak faaliyetlere devam edileceği duyuruldu. Yıllardır faaliyetleri ilgiyle takip eden sanaseverlere teşekkür edilen açıklamada, "Kültür Merkezimizin kapanma tarihi ve yaz tatili öncesinde, bizlerle son kez mevcut binamızda biraraya gelmek isteyen tüm üyelerimiz için bir buluşma planladık. 19 Haziran 17.00- 20.30 saatleri arasında İtalyan Kültür Merkezi'ne 'elveda' demek üzere bekliyor olacağız" denildi.

PEK ÇOK KURUMLA İŞBİRLİĞİ YAPIYORDU

Merkez, Başkent'teki üniversiteler, dernek ve vakıflar, kamu ve özel teşebbüse ait sanat kurumlarıyla işbirliği içinde birçok etkinliğe maddi, manevi katkı sağlıyordu. 5 kıtanın başlıca şehirlerinde faaliyet gösteren 90 adresten biri olan merkezin geçtiğimiz yıl İtalyan hükümeti tarafından Meclis'te alınan karar doğrultusunda kapatılacağı duyurulmuştu. İtalya'nın, başka kültür merkezlerini de kapatacağı ifade edildi.

FESTİVALLERE DESTEK VERİYORDU
Ankara İtalyan Kültür Merkezi, son olarak Devlet Tiyatroları'nın düzenlediği "10. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatro Festivali" ile Sevda Cenap And Müzik Vakfı'nın 31.sini gerçekleştirdiği "Ankara Uluslararası Müzik Festivali"ne destek vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan Kültür'den "duygusal veda"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN