Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel kampus çilesi

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Turgut Özal Üniversitesi'nin Etlik'te yapımına başladığı 'paralel kampus' inşaatı mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Turgut Özal Üniversitesi'nin Büyükşehir Belediyesi'nden ucuza kapattığı Etlik'teki arsa, mahalle sakinlerinin çilesi oldu. Yenimahalle'nin en değerli bölgelerinden ve Ankara'nın en çok nüfus yoğunluğuna sahip Ayvalı Mahallesi'ndeki arsa, emsal değeri 20 kat artırılarak Turgut Özal Üniversitesi'ne 3 milyon TL'ye satıldı. Satış öncesinde park ve spor tesisleri alanı olan ve 36 dönümü Maliye Hazinesi'ne, 4 dönümü ise Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan arsanın gerçek değerinin 65 milyon TL olduğu belirtiliyor.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ
Yapılan imar tadilatıyla birlikte 30 metre genişliğe sahip olan Takdir Sokak'ı ve Ayvalı Mahallesi sakinlerinin kullandığı halk pazarını da içine alan arsa, mahalle sakinlerinden büyük tepki topladı. İmar plan değişikliğine itiraz dilekçeleri gönderen mahalle sakinleri, alanın park ve spor alanı olarak değerlendirilmesini istediklerini belirtti. Ancak Mart 2012'de bu istekler Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından dikkate alınmayarak reddedildi. Mahalleli ise ne sokağı ne de pazarı kullanamadığı için durumdan şikayetçi.

KULLANILMAZ HALE GELDİ
Paralel yapının kurduğu vakıf üniversitelerinden olan Turgut Özal Üniversitesi'ne neredeyse bedavaya verilen arsada bu yıl başlayan kampus inşaatı ise hız kazandı. Mahallelilerin sık kullandığı sokaklardan olan 30 metre genişliğindeki Takdir Sokak'ın asfaltı kazılarak yol tamamen kullanılmaz hale getirildi. Halk pazarı ise söz konusu arsa içinde kaldığından artık eski yerinde kurulamayacak. Keçiören Belediyesi ise kullanılmaz hale gelen sokağın yerine arsanın hemen yanından geçen başka bir yol çalışmasına başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kampus çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN