Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç matematikçiler Hacettepe'de buluştu

Giriş Tarihi: 9.6.2014

Hacettepe'nin TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü "Matematik'te Üstün Yetenekliler Proje Okulu" 20 öğrencinin projelerinin sergilenmesiyle son buldu

Ankara'daki devlet ve özel ortaokullarından seçilmiş 20 öğrencinin katılımı ile yürütülen "Matematik'te Üstün Yetenekliler Proje Okulu" sona erdi. Genç matematikçiler, Hacettepe Üniversitesi'nin (HÜ) TÜBİTAK'tan aldığı destekle yürüttüğü projede altı aylık eğitimin ardından geliştirdikleri projeleri, düzenlenen fuarda meraklılarıyla paylaştı.

1 HAFTA KAMPA ALINDILAR

Proje yürütücüsü Doç. Dr. İbrahim Budak tarafından ocak ayında start verilen proje kapsamında Ankara çapındaki devlet ve özel ortaokullarından seçilen iki bin öğrenci üç aşamalı bir sınava tabi tutuldu. Bu sınavlar sonucunda matematik alanında üstün yetenekli olduğu belirlenen 20 öğrenci, önce bir haftalık bilim kampına alındı. Öğrenciler daha sonra eğitimlerini hem üniversite kampüsünde hem de telekonferans aracılığıyla evden sürdürdü. Proje sürecinde her öğrenci kuramsal matematik ve matematiğin günlük hayatla bağlantısını kuran projeler geliştirdi. Fuara katılarak tüm projeleri teker teker inceleyen HÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, "Bu gençler Türkiye'nin geleceğinin ne kadar umut verici olabileceğinin bir kanıtı. Üniversite olarak üstün yetenekli çocuklarımıza destek vermeyi sürdüreceğiz" dedi. Öğrencilerin projeleri arasında, orman yangınlarının uzaktan kumandalı robotlarla söndürülmesi de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç matematikçiler Hacettepe'de buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN