Kırıkkale'nin suyu 'Güneş'ten gelecek

Kırıkkale'de 17 köyde uygulanacak "Güneşten Gelen Su Projesi" kapsamında, su depolarında kullanılacak elektrik, güneş panelleriyle üretilecek

Giriş Tarihi: 9.6.2014
Kırıkkale'de 17 köyün içme suyu şebekesinin elektrik ihtiyacı güneş enerjisi kullanılarak karşılanacak. Kırıkkale Valiliği tarafından uygulanan "Güneşten Gelen Su Projesi" kapsamında ilk güneş paneli tesisi, Çelebi ilçesine bağlı Karahacılı Köyü Düzyurt mevkisindeki su biriktirme deposunda hizmete girdi.

SEMBOLİK 1 TL ALINACAK

Tesisin açılışını yapan Vali Ali Kolat, yaptığı açıklamada, köylülerin bu tesisle 24 saat kesintisiz içme suyuna kavuşacağını ve bu hizmet karşılığında sembolik olarak hane başına 1 lira alınacağını belirtti. Kırıkkale olarak güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üretimine yöneldiklerini vurgulayan Kolat, güneş enerjisinden üretilen elektriğin içme suyunun köye ve depoya verilmesinde kullanıldığını kaydetti.

'Elektrik bedavaya gelecek'
Vali Kolat, "Burada daha önce sabit şebekeden elektrik alınıyordu ve bu da vatandaşlarımıza bir külfet getiriyordu. Şimdi ise elektrik enerjisini bedavaya getirmiş olduk. Artık tamamen güneşten yararlanılarak elektrik üretiliyor. 5,5 kilowatt/saat elektrik enerjisi üretilen bu merkez sayesinde suyun köye ve depoya intikali için yeterli enerji elde edilmekle birlikte maddi olarak da büyük tasarruf sağlanmış oldu. Bu çalışmayı 17 köyümüzde başlattık. İnşallah buna devam edeceğiz" dedi. İl Özel İdaresi tarafından 120 metrekarelik alana kurulan ve 27 güneş panelinin kullanıldığı tesis için 116 bin lira harcama yapıldığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırıkkale'nin suyu 'Güneş'ten gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN