Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayali 69 yıl sonra gerçek oldu

Nazilerden kaçarak Ankara'ya yerleşen Alman bilim adamı Eckstein'ın 69 yıl önce hayalini kurduğu hastane gerçek oldu

Nazi Almanya'sından kaçarak Türkiye'ye sığınan, Numune Hastanesi'nde 36 yataklı çocuk kliniğinin kurucusu olan Alman Yahudi bilim adamı Ord. Prof. Dr. Albert Eckstein'ın hayalini kurduğu 300 yataklı çocuk hastanesi, 69 yıl sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü'nde açıldı.

RÜYA GERÇEK OLDU

300 yataklı çocuk hastanesinin, 69 yıl önce Ankara'da açılan ilk çocuk kliniğinin kurucusu Albert Eckstein'in hayali olduğunu belirten Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ertem, "Nazi Almanyası'ndan kaçarak Türkiye'ye sığınan Eckstein, Numune Hastanesi'nde 36 yataklı çocuk kliniğinin kurucusu oldu. O dönemin Sağlık Bakanı'na, Türkiye'ye 300 yataklı bir çocuk hastanesi gerekli olduğunu söylemiş. Eckstein'in bu hayali gerçekleşmiş oldu" dedi.

HASTANE OKULU DA VAR

Temeli 2011 yılında atılan ve 42 milyon TL'ye mal olan Ankara Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıldı. 300 yatak kapasitesine sahip Çocuk Hastanesi, Ankara'nın en büyük çocuk hastanesi oldu. Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ertem, hastanede çocuk sağlığı ile ilgili tüm birimlerin tek çatı altında toplandığını belirtti. Türkiye'nin en büyük Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne de sahip olan hastanede çocukların keyifli dakikalar geçirebileceği oyun odaları ile uzun süre kalan çocukların eğitimlerini sürdürebileceği hastane okulu da bulunuyor.

ORD. PROF. DR. ECKSTEİN KİMDİR?
Alman Yahudi Bilim Adamı Ord.Prof.Dr. Albert Eckstein, Türkiye'yi karış karış gezerek çocukları tedavi etti. Eckstein ayrıca Hacettepe ve Ankara üniversiteleri çocuk kliniklerinin kurucuları olan bilim adamları Prof. Dr. İhsan Doğramacı ve Prof. Dr. Bahtiyar Demirağ'ı yetiştirdi. Prof. Dr. Albert Eckstein'in Türkiye'deki hayatı, kendisi gibi çocuk doktoru olan Prof. Dr. Nejat Akar'ın kaleme aldığı "Bozkır Çocuklarına Bir Umut Dr. Albert Eckstein" isimli kitapta detaylarıyla anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayali 69 yıl sonra gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN