Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyabetik ayak ülserine karşı önleminizi alın

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Sibel Ertek, diyabetik ayak ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığının kontrolsüz gitmesi sonucunda uzun süreli hiperglisemi yani kandaki şeker seviyesinin çok yüksek olması; göz, sinir, böbrek ve özellikle kalp ve beyindeki damar hastalıklarına yol açar. Ayak sinirleri, ayak damarları ve derisi de bu durumdan olumsuz etkilenir ve şeker hastalarında ayak yaraları (diyabetik ayak ülserleri) oluşur. Diyabetik ayak ülserleri, şeker hastalarının hastaneye yatma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır ve zamanında tedavi edilmediği takdirde kangren ve ayağın kesilmesi ile sonuçlanabilir.

AYAKLARI HİSSİZLEŞTİREBİLİR
Ayaklar gün boyu vücudun ağırlığını taşımaktadır. Şeker hastalığına bağlı sinir hasarı ayaklarda ağrı, yanma, karıncalanma, uyuşma hislerine neden olur, sıcak ve soğuğu algılamayı etkiler. Ayaklarda hissetme azalınca yara ve enfeksiyonlar daha hızlı ilerler. Şeker hastalığına bağlı damar hasarı geliştiği zaman ayağa giden kan akımı bozulur. Yaraların iyileşmesi güçleşir. Özellikle sigara içen hastalarda damar hasarı riski çok yüksektir. Bu nedenlerle şeker hastalarının ayak bakımına özen göstermesi, ayaklarında hissizlik, yanma, uyuşma gibi şikayetler olduğunda ve ayakta herhangi bir kesik, yara, mantar enfeksiyonu fark ettikleri zaman doktora başvurması önerilir.

Şeker hastalarının ayak bakımlarında dikkat etmesi gereken önemli noktalar

Ayaklarınızı her gün ılık su ve sabunla yıkayın.
Ayağınızı nemli tutmayın, yıkadıktan sonra havluyla iyice kurulayın.
Kuruladıktan sonra ayaklarınıza yumuşatıcı, nemlendirici krem sürün.
Tırnak kesme işlemini haftada bir defa, yıkamadan sonra tırnaklar yumuşayınca yapın. Tırnaklarınızı düz şekilde kesin, uçlarını tırnak batmasına neden olacak şekilde derin kesmeyin. Kestikten sonra törpüleyin.
Her gün ayaklarınızı kontrol edin: çatlak, nasır, su toplaması, yara, kızarıklık, kaşıntı, hissizlik veya başka bir sorun olup olmadığına dikkat edin. Sorunları doktorunuza veya diyabet hemşirenize haber verin.
Çıplak ayakla yürümeyin. Ayağınızı yazın sıcak kuma gömmek veya kışın sobaya yapıştırmak gibi davranışlardan kaçının.
Su toplanmasını önlemek için çorapsız ayakkabı giymemeye çalışın.
Ayağınızı sıkan, vuran ayakkabılar giymeyin.
Ayakkabınızı giymeden önce içinde ayağınızı yaralayabilecek herhangi bir yabancı cisim (taş, kum, topluiğne, çivi gibi) olup olmadığını kontrol edin.
Çok sıkı çoraplar giymeyin.
Şekerinizin kontrolünün, ayaklarınız için de çok önemli olduğunu unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabetik ayak ülserine karşı önleminizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN