Doğum güllerinin tedavisi dikkat gerektirir

Genellikle çocukluk döneminde görülen ve sıklıkla vücudun baş, boyun bölgesinde yerleşim gösteren "doğum gülleri" adı ile bilinen hemanjiyomlar, gövde, kol ve bacaklar da dahil vücudun her yerinde ortaya çıkabilmektedir

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Yaşamın ilk 1 yılında büyüme gösteren, ilerleyen 5-10 yıl içerisinde renkte solma ile birlikte boyutlarında ciddi küçülmeler gözlemlenen hemanjiyomlar, çoğunlukla herhangi bir tedavi gerektirmez. Hemanjiyomların tedavi edilmesi gereken durumlarda ise doğru planlama yapılması çok önemlidir. "Doğum gülleri" ya da "gül lekeleri" olarak da anılan hemanjiyomlar, damarsal yapılardan oluşan lekelerdir. Kızlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülen ve yaşamın ilk bir yılında hızlı çoğalma göstererek büyüyebilen bu lekeler daha sonra kendiliklerinden küçülmeye başlamaktadır. Küçülme sonrası hafif bir iz kalabilir. Bu da kozmetik nedenlerle ufak bir operasyonla çıkarılabilir. Bazı vakalarda ise özellikle tedavi uygulanması gerekmektedir. Hemanjiyomların tedavi edilmesini gerektirecek durumlar ise şöyle:
Leke göz bebeğinden ışığın girmesini engelleyecek şekilde göz küresine komşu bir noktada yerleşik olduğunda
Hemanjiyomda ülser (yara), kanama ve/veya enfeksiyon bulgusu varsa
Solunum sıkıntısına yol açacak şekilde solunum yollarında ise
Çocuğun tuvalete çıkmasını olumsuz etkileyebilecek şekilde yerleşim gösterip fonksiyonel bir kayba neden oluyorsa
Eklem bölgelerindeyse ve hareket kısıtlılığına neden oluyorsa
Bezlenen küçük bebeklerde pipi ya da popo bölgesindeki lekeler bazen kaka ve idrar yapımına engel olmasa da enfeksiyon riski nedeni ile tedavi edilmelidir.

Tedavide yeni yöntem
Hemanjiyomlar geçmişte ilaçla veya ameliyatla tedavi ediliyordu. Bu yaklaşım 2008'den itibaren devrimsel nitelikte değişti. Tıpta uzun yıllar kullanılan, yan etkileri iyi bilinen tansiyon ilacının özellikle küçük bebeklerdeki büyüme evresindeki hemanjiyomlar üzerinde belirgin etkisi olduğu keşfedilmiştir. Başka vakalarda da oldukça iyi sonuçlar alınmış ve 2009'dan beri bu yeni tedavi yöntemi kullanılmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum güllerinin tedavisi dikkat gerektirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN