Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplu taşımaya teleferik dopingi

Türkiye'nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiği, salı gününden itibaren ücretsiz bir şekilde Ankaralılar'a hizmet verecek

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Büyükşehir Belediyesi tarafından test sürüşleri de tamamlanan Yenimahalle-Şentepe teleferiğinde, 17 Haziran'dan itibaren yolcu taşınmaya başlanacak. Şentepe Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro İstasyonu arasında 10 kişilik kabinlerle hizmet verecek teleferik, tek yönde saatte 2 bin 400 yolcu taşıyacak. Ankaralılar, teleferik hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

6 AYDA TAMAMLANDI

Açılışı daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapılan ve yasal olarak bir süre test sürüşüne tabi tutulan YenimahalleŞentepe teleferik hattı toplam 2 etaptan oluşuyor. İlk etabın tamamlanmasının ardından ikinci etapta da yapım çalışmaları başladı. Yaklaşık 6 ayda yapımı tamamlanan teleferik, örnek bir proje olarak hayata geçirildi.

METROYLA SENKRONİZE
Ücretsiz hizmet verecek olması ile de büyük beğeni toplayan teleferik, metro ile senkronize çalışacağı için bölgede trafiğin rahatlamasına yardımcı olacak. Apartmanların yaklaşık 7 metre üzerinden yol alacak kabinler trafiğe ek yük bindirmeyecek. İstasyonlar arasında 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 25-30 dakika süren yolculuk süresi teleferikle 13,5 dakikaya inecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu taşımaya teleferik dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN