Yaylaya çıkan Çubuklu besiciler elektrik istiyor

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Besiciler, havaların ısınmasıyla yaylalara çıkmaya başladı. Uzun ve verimli bir dönem geçirmeyi ümit eden yaylacıların en büyük isteği elektriğe kavuşmak

Çubuk'ta havaların mevsim normallerine dönmeye başlamasıyla besiciler yaylalara çıkmaya başladı. Mayıs ayından kasım sonuna kadar süren yayla hayatı, bu yıl havaların geç ısınması ve yüksek kesimlerde devam eden sağanak nedeniyle bir ay geç başladı. Uzun ve verimli bir dönem geçirmeyi ümit eden yaylacıların en büyük isteği, yaylalarına bir an önce elektrik getirilmesi.

GEÇİMLERİ YAYLADAN

Yaklaşık 7 ay boyunca küçük ve büyükbaş hayvanlarını yaylalarda besleyip elde ettikleri sütü, peynir ve tereyağına dönüştüren besiciler, ürünlerin satışını yaparak geçimlerini sağlıyor. Olumsuz hava şartlarından yollarının da etkilenmesine rağmen yaylalara hayvanlarıyla çıkan köylüler, uzun ve verimli bir yayla dönemi geçirmek için yaylalara elektrik istiyor.

"ÜRETİM ARTAR"
Çubuk Yukarı Çavundur Yaylası'ndaki vatandaşlar elektrik olmadığı için buzdolabı, yayık, süt sağım makinesi, lamba, televizyon ve şofben gibi aletleri kullanamıyor. Yukarı Çavundur Mahallesi Muhtarı Ahmet Kuru, "Elektrik olmadığı için yaylaya çıkanların sayısı her yıl azalıyor. Yeni nesil yaylaya çıkmıyor ve daha çok yaşlılarımız yayla geleneğini sürdürüyor. Elektrik olsa hem yaylaya çıkanların sayısı artar hem de üretim artar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylaya çıkan Çubuklu besiciler elektrik istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN