Ortaokul öğrencisi 'Selsavar'

Ortaokul öğrencisi Aykut Yıldız, binaları su baskınından korumak için geliştirdiği "Selsavar"la buluş dalında ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki sel felaketlerinden etkilenen Keçiören Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu öğrencisi Aykut Yıldız (14), binaları su baskınından korumak için geliştirdiği "Selsavar" projesiyle Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları'nda "buluş" dalında birinci oldu. Selsavar, eve yerleştirilen bir sensör sayesinde nem oranı arttığında devreye giriyor. Yıldız, selin insanlara zarar verdiğini gördüğünü belirterek bunu önlemek için ne yapabileceği konusunda geceleri çalıştığını söyledi. Uzun uğraşının ardından projeyi tamamladığını aktaran Yıldız, şunları söyledi: "Eve yerleştirdiğim sensör, insanlar uykuda olsa dahi nem düzeyi çok artınca devreye giriyor. Tabii evlerin temelinin projeye uygun çelik ayaklar üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Sensör nemi algılayınca yerleştirdiğimiz ayaklar devreye giriyor ve konutu yukarı kaldırıyor. Çelik ayak yoksa sesli uyarıyla haber veriyor."

"Başarılı öğrencileri dünyaya açıyoruz"
Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Sekreteri Erol Coşkun da yurt içi ve dışında eğitim alanında faaliyet gösteren hizmet derneği olduklarını kaydederek, düzenledikleri yarışmalarla genç bilimcileri desteklediklerini ve dünyaya açtıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortaokul öğrencisi 'Selsavar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN