Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ücretsiz 'halk teleferiği'

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katıldığı törenle ilk seferlerini yapan Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 3 istasyonu arasında yolcu taşımacılığı başladı

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye'nin ilk yolcu taşıma amaçlı teleferiği Yenimahalle- Şentepe teleferiği seferlerine başladı. Yenimahalle Metro İstasyonu'nda düzenlenen törenle hizmete giren teleferik hattının açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediye bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ"
Törende konuşan Gökçek, YenimahalleŞentepe Teleferiği'nin Ankara'ya ve Şentepeliler'e hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün burada bir ilk daha gerçekleştirmenin mutluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Biliyorsunuz 15 Mart'ta teleferiğimizin deneme sürüşlerine başlamış olduk. Ama maalesef deneme sürüşleri uzun sürüyor. Bunun nedeni ise emniyetinin en üst seviyede olması. Kabinlerin içerisine 10 insana denk gelecek ağırlıklar koyduk ve deneme sürüşlerini gerçekleştirdik. Allah'a hamdolsun ki çok iyi neticeler aldık. Bugün itibariyle de Allah nasip ederse teleferiğimiz Şentepeliler'in hizmetine girmiş oldu" dedi. 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek. 25-30 dakika süren yolculuk 13,5 dakikaya inecek.

'EN AZ 4 YERDE YAPILACAK'
Artık tüm dünyada teleferiğin ulaşım amaçlı kullanılmaya başladığını ve Ankara için de bunun bir ilk olduğunu belirten Gökçek, "Yine kısmet olursa önümüzdeki 5 sene içerisinde en az 4 yerde daha teleferiği aynı şekilde yapacağız. Ama bunların kapasiteleri daha da gelişmiş olabilecek" diye konuştu. Yenimahalle-Şentepe teleferiğinin kapasitesinin günlük 86 bin kişi olduğunu ve her iki istikamette saatte toplam 4 bin 800 kişi taşınabileceğini de ifade eden Gökçek, "Bu küçücük teleferik sistemi, mükemmel bir taşıma kapasitesine sahip. İhalesini yapacağımız teleferiklerin de kabin kapasiteleri daha büyük olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücretsiz 'halk teleferiği'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN